Gradovi u kojima iseljenici najbrže napreduju
Jedan lučki grad na jugu Španije ima najsrećnije iseljenike na svetu, prema najnovijem izveštaju Međunarodne organizacije o tome gde ljudi najbrže napreduju u inostranstvu.
Malaga, Španija, proglašena je za grad broj 1 za iseljenike ove godine, na osnovu odgovora preko 12.000 pojedinaca koji žive u 172 zemlje ili teritorije.
Malaga je najbolje ocenjen grad širom sveta za lokalnu ljubaznost, gde 89 odsto iseljenika kaže da je lokalno stanovništvo posebno prijateljski nastrojeno prema strancima, u poređenju sa 65 odsto iseljenika koji to isto kažu širom sveta. Priobalni grad je takođe poznat po lepom vremenu, raznim mogućnostima, pristupačnom smeštaju i prihvatljivim troškovima života.
Ima najniže rezultate (ali i dalje znatno iznad proseka) zbog uslova rada u inostranstvu. Novopridošlice tvrde da lokalno tržište rada nije sjajno, ali dodaje da je na prvom mestu za podržavanje dobrog balansa između posla i privatnog života.
Dva druga španska grada zaokružuju prva tri: Alikante je na drugom mestu, koji se ističe po dostupnom i pristupačnom smeštaju, a na trećoj poziciji je Valensija, koji je na vrhu liste po tome što ima izvanredne mogućnosti zdravstvene zaštite, piše CNBC Make It.
Evo 10 najboljih gradova za iseljenike:
1. Malaga, Španija
2. Alikante, Španija
3. Valensija, Španija
4. Ras Al Khaimah, Ujedinjeni Arapski Emirati
5. Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati
6. Madrid, Španija
7. Meksiko Siti, Meksiko
8. Kuala Lumpur, Malezija
9. Bangkok, Tajland
10. Muskat, Oman
Kako je napravljena rang lista?
Rangiranje, koje je objavila onlajn zajednica Internations, analiziralo je 49 globalnih gradova u pet glavnih oblasti: kvalitet života (kao što su zdravstvena zaštita i opcije za slobodno vreme), lakoća nastanjivanja (na primer kako je lako steći prijatelje i osećati se dobrodošlo), rad u inostranstvu (uključujući lokalno tržište rada i ravnotežu između posla i privatnog života), lične finansije (troškove života) i sveukupni indeks „osnova za strance“ koji procenjuje stvari poput lakoće obavljanja administracije i pronalaženja smeštaja.
Odgovori na anketu prikupljeni su u februaru i objavljeni u novembru.
Na samom dnu liste je Milano, u Italiji, gde iseljenici kažu da je izazov nositi se sa birokratijom, otvoriti lokalni bankovni račun, obezbediti vizu i pronaći smeštaj. Jedna trećina iseljenika u Milanu kaže da nije zadovoljna svojim društvenim životom (nasuprot 25 odsto onih koji se osećaju isto na globalnom nivou) i da se ne osećaju kao kod kuće (naspram 20 odsto globalno).
Drugi svetski gradovi koji su loše rangirani za iseljenike su Rim, Vankuver, Hamburg, Berlin i Dablin.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash