Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Hotelijeri JEDVA ČEKAJU januar da bi – OTPUŠTALI

    Hotelijeri u Srbiji rekli su da jedva čekaju da prođe decembar i da od 4. januara počnu da smanjuju troškove tako što će otpustiti veći deo zaposlenih jer nema izgleda da će se poslovanje skoro normalizovati, a istekao je zastoj u otplati kredita i rate ponovo dospevaju na naplatu.

    „Dospeli krediti su samo deo problema, osnovni je što se poslovanje neće skoro normalizovati, pa će od januara 2021. godine, kada prestaje zabrana otpuštanja više od deset odsto radnika, početi masovno otpuštanje i zatvaranje hotela“, rekao je za Betu direktor i vlasnik firme Todor Hotels Beograd Vladimir Todorović.

    Narodna banka Srbije je prošle nedelje uputila hotelijere da se za novi moratorijum umesto njoj, obrate komercijalnim bankama.

    Todorović je rekao da „odlaganje kredita nije pomoć, osim ako omogući manevarski prostor da se nađe neko rešenje za poslovanje, jer ako gostiju nema moratorijum je samo odlaganje ‘smrti'“.

    Odlaganje otplate kredita, prema njegovim rečima, ne može se tretirati kao pomoć, jer se u međuvremenu plaća kamata i povećavaju troškovi, a mesečni prihodi hotela su sada 200-300 evra, „kao na trafici“.

    Pomoć u minimalnim zaradama je, kako je rekao, pomoć zaposlenima, ali ne i firmama. „Firmama je moglo da se pomogne da nisu podeljeni neselektivno građanima po 100 evra i minimalci trgovačkim kućama koje su realizovale planove i bez toga“, rekao je Todorović.

    Dodao je da su hotelijeri svesni da država sada nema novca za pomoć turističkoj privredi kao Austrija gde je u novembru sve zatvoreno zbog pandemije, a država nadoknadila 80 odsto prometa ili u Velikoj Britaniji, gde su svi radnici na teretu države.

    Vlasnica hotela Ana luks u Pirotu Ana Lazarević ocenila je da svi jedva čekaju da prođe decembar, da otpuste zaposlene i zatvore hotele jer „svi grcaju u dugovima“.

    „Ne znam čime će biti uslovljena najavljena pomoć u još jednoj minimalnoj zaradi, ali ako bude zabranom otpuštanja radnika niko je neće uzeti“, rekla je Lazarević.

    Direktor hotela M u Beogradu Desimir Popović rekao je da u hotelu ima sedam-osam gostiju i da su prihodi zanemarujući. „Hotele može spasiti samo nova pomoć države“, rekao je Popović.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE