Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Hoće li Ćele-kula postati šesti lokalitet iz Srbije na listi UNESCO?

    Jedinstveni spomenik Ćele-kula iz Niša mogao bi da se nađe u društvu Kineskog zida, piramida u Egiptu, Stounhendža, Troje, Maču Pikčua, Notr Dama, Kipa slobode, Akropolja, Opere u Sidneju, ako bude na Uneskovoj listi svetske baštine kao materijalno kulturno dobro.

    Grad Niš će, uz pomoć predstavnika francuske Nice, početi sa prikupljanjem dokumentacije kako bi neki od spomenika kandidovali. Ćele-kula je, prema rečima gradonačelnice Niša, na prvom mestu, ali će odluka biti tek doneta.

    Niš, porez

    Prateći primer poznatog francuskog grada, grada koji je na Uneskovoj listi pod nazivom „Nica, grad zimskog odmarališta“, Niš će krenuti sa prikupljanjem dokumentacije kako bi neki od spomenika iz bogate istorijske i kulturne ponude bio na istoj listi, pišu Južne vesti.

    Olivije Anri Sambuki, direktor Kancelarije „Nica, svetska kulturna baština“, rekao je da je saradnja Niša i Nice počela pre dve godine. „Danas smo ovde da posetimo Niš, vidimo nasleđe, zajednički krenemo u proceduru izgradnje dosijea gde će se valorizovati nasleđe“, rekao je Sambuki.

    Na Uneskovoj listi je trenutno 1.199 lokaliteta, od čega samo pet u Srbiji – Stari Ras i manastir Sopoćani, nalazište Gamzigrad-Romulijana, manastir Studenica, srednjevekovni nadgrobni spomenici – stećci, potom srednjovekovni spomenici na Kosovu Pećka patrijaršija, manastiri Dečani i Gračanica i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu (Srednjovekovna zdanja na Kosovu).

    Pećka Patrijaršija (foto: BIZLife)

    Počasni konzul Francuske u Nišu Saša Miljković, kaže da su za Niš mogućnosti brojne i velike.

    Sada imamo slatku muku da izaberemo koji je to spomenik. Niš ima šta da ponudi, kako istorijski, tako jedinstveno, to je tačka susreta istoka i zapada, kulture hrišćanstva i islama, rodno mesto Konstantina i Ćele-kula koja je jedinstvena u svetu. To su elementi koji kažu da treba krenuti i sastaviti u jedan dokument, kaže Miljković.

    Unesko je organizacija osnovana 1945. godine u Parizu, po završetku Drugog svetskog rata.

    Nominovani Đerdap, Đavolja varoš…

    Već 19 godina na listi nominovanih nalaze se Nacionalni park Đerdap, Specijalni prirodni rezervat Deliblatska peščara, Nacionalni park Šar-planina, Nacionalni park tara i Đavolja varoš.

    Godine 2010. na listu nominovanih dodat je i manastir Manasija, Rajačke Pimnice, Smederevska tvrđava i Caričin grad. Bač se priključio listi nominovanih tek 2019. godine.

    Osim Bača, iste godine za listu prirodnih baština drevnih i iskonskih bukovih prašuma Karpata i drugih regiona Evrope, nominovani su Nacionalni parkovi na Fruškoj Gori, Tari i Kopaoniku.

    Prošle godine od strane Uneska prihvaćen je i predlog Srbije da se za listu svetske baštine nominuju i granice Rimskog carstva, tačnije Dunavski limes.

    Izvor: Južne vesti, BIZLife

    Foto: Pixabay, screenshot

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE