Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Himna rok muzike koja je podelila publiku i kritiku: Proglašena je za plagijat i SATANISTIČKU PESMU

    Pre više od pola veka, Led Zeppelin je svetu predstavio „Stairway to Heaven“, pesmu koja će postati jedna od najkontroverznijih i najpoznatijih rok numera svih vremena.

    Ikonična pesma često nazivana „zabranjenom“, ističe se kao jedno od najkontroverznijih dela u istoriji muzike. Njena ozloglašenost potiče iz različitih razloga, uključujući tvrdnje o satanističkim porukama kada se pušta unazad, optužbama za muzički plagijat, kao i njeno preterano emitovanje, što je izazivalo frustraciju čak i kod samih članova benda. Bez obzira na razlog, ostaje jedinstvena i zagonetna.

    „Stairway to Heaven“ je najbolja rok pesma ikada napravljena smatraju mnogi, ali opet, možda i nije. Debata je počela kada je pesma objavljena 8. novembra 1971. i traje i danas.

    Džimi Pejdž i Robert Plant napisali su pesmu za album Led Zeppelin IV. Pejdž je počeo da je piše sa idejom da stvori klasik. Pesma je podeljena na tri dela. Prvi deo je spor i svira se na akustičnoj gitari, u drugom delu uvode se električni instrumenti, a završni deo je hard rok.

    Kritičar Lester Bangs opisao ju je kao „gusto zamršeno blato“. Britanski muzički časopis Sounds naveo je da izaziva „prvo dosadu, a zatim katatoniju“. U 2021. godini, časopis Rolling Stone rangirao ju je kao 61. od 500 najboljih pesama svih vremena.

    Ova pesma, tvrde mnogi, ima sve—lepotu balade, surovost rok pesme, jednostavni solo glas i snagu čitavog benda. „Stairway to Heaven“ nas vodi na muzičko putovanje, i čak ni oni koji nisu veliki fanovi Led Zeppelina ili klasičnog roka ne mogu da odole da klimnu glavom ili zapevaju uz nju.

    Pesma nikada nije objavljena kao singl.

     

    Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

     

    Објава коју дели (@lucreti.art)

    Plant se nije raspravljao sa kritičarima. Izjavio je: „Ako apsolutno mrzite ‘Stairway to Heaven’, niko vam to ne može zameriti jer je toliko pompezna.“

    Možda su oni koji je kritikuju jednostavno umorni od slušanja. Do svoje dvadesete godišnjice, pesma je puštena 2.874.000 puta na radiju, što je iznosilo više od 44 godine emitovanja, prema priči iz 2014. godine u britanskom listu Guardian.

    „Satanistička“ pesma i plagijat

    Godine 2014. Led Zeppelin je tužen, a optuženi su za krađu akustičnog uvoda iz pesme benda Spirit. Dve godine kasnije Led Cepelin je dobio sudski spor oko autorskih prava, ali je uložena žalba na tu presudu, pa se 2018. godine ponovo raspravljalo o ovoj pesmi.

    Početkom godine i viši sud je doneo presudu u korist grupe Led Cepelin, a sada ju je potvrdio i Vrhovni sud u Americi odbacivši novu raspravu o pesmi, čime je zakonska bitka definitivno završena.

    Tada su u igri bili milioni dolara koje pesma zarađuje od svakog emitovanja. Procenjuje se da je za samo pet godina, koliko je trajao sudski postupak, Led Zeppelin na ime autorskih prava za ovu pesmu zaradio 3,4 miliona dolara.

     

    Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

     

    Објава коју дели classicrockforlife_ (backup) (@_classicrockforlife_)

    Jedna od misterija koja prati ovaj hit je da ona nosi sublimirane poruke, pa kada pustite ploču unazad, sa zvučnika počinje da izbija satanističke poruke. „Stairway“ je tada stekao još veću ozloglašenost kada je jedan televangelista izjavio da pesma puštena unazad pominje Satanu.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife/Mladen Stanković

    Foto: Led Zeppelin YouTube Screenshot

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE