Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Dva proizvoda na čelu liste „OPASNIH PROIZVODA“ – jedan od njih IGRAČKE

    Evropska unija ukazala je na proizvode koji su protkle godine predstavljali opasnost po potrošače. Najčešće pretnje se odnose na mogućnost povreda, izlaganja hemikalijama, izazivanja požara, gušenja i električnog šoka.

    Sistem hitnih upozorenja o opasnim proizvodima u EU primio je u 2021. nešto manje obaveštenja nego u godini ranije. Zemlje EU-a najviše su upozoravale na probleme s motornim vozilima i igračkama, pokazuju izveštaji Europske komisije.

    Safety Gate primio je prošle godine 2.142 upozorenja članica EU-a o opasnim proizvodima, za 4,8 posto manje nego u 2020., objavila je EK u ponedeljak.

    Opasni proizvodi, Evropska unija (Pixabay)

    Upozorenja je bilo manje, ali se broj proizvoda koji bi mogli predstavljati opasnost po okolinu udvostručio, upozorio je poverenik EU-a za pravosuđe Didier Reynders.

    Najviše je upozorenja stiglo iz Nemačke, s udelom u ukupnom broju od 26 odsto, a većina njih odnosila se na motorna vozila koja su se prvi puta našla na vrhu liste po broju upozorenja.

    “Što se tiče motornih vozila, preduzete meere uglavnom su obuhvatale opoziv nakon otkrivanja tehničkih problema”, navodi se u izveštaju.

    Automobili (Pixabay)

    Evropska unija: Na drugom mestu igračke

    Na drugom mestu su igračke, na koje otpada petina upozorenja, i električni uređaji i nakit, s udelom od po devet odsto. Zbog pandemije koronavirusa učestala su i upozorenja o potencijalno opasnoj zaštitoj opremi, posebno maskama, s udelom od šest odsto, piše Poslovni dnevnik.

    Loše osmišljen proizvod predstavlja daleko veći rizik za decu nego za odrasle, naglasio je poverenik EU-a.

    Problemi s igračkama uključivali su prisutnost opasnih hemikalija i baterija, a električni uređaji prijavljeni su zbog pregrejavanja i izloženosti delova pod naponom. Najčešće su pretnje mogućnost povreda, izlaganja hemikalijama, izazivanja požara, gušenja i električnog šoka.

    Igračke (Pixabay)

    Iz nama susedne Hrvatske je prošle godine u sistem upućeno 19 upozorenja, pokazuju izveštaji.

    Safety Gate koristi tridesetak evropskih zemalja i Evropska komisija za razmenu informacija o opasnim neprehrambenim proizvodima. Sistem zemljama omogućava brzu proveru nalazi li se proizvod na njihovom tržištu i pokretanje postupka povlačenja, ako je potrebno.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay/BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE