SDF, Energetska tranzicija

Energetska tranzicija: Izazovi, prilike i ključni koraci ka održivosti

Postizanje globalne energetske tranzicije i dekarbonizacije energetskih sistema bila je centralna tema dinamičnog panela nedavno završenog Sustainable Development Foruma na kojem su stručnjaci iz različitih sektora raspravljali o izazovima i prilikama u ovom procesu. Panel je moderirao Borislav Miljanović, osnivač i direktor Represent Systema, naglašavajući da energetska tranzicija nije samo tehnološki izazov, već i prilika za unapređenje ekonomija i društava, piše Održime. 

Elektrifikacija, vodonik i pametne mreže kao prioriteti

Norela Constantinescu iz Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA) istakla je ključne sektore koji zahtevaju pažnju: industrija, transport i infrastruktura. Prema njenim rečima, elektrifikacija i energetska efikasnost su ključni faktori, dok vodonik igra značajnu ulogu u sektorima poput avijacije, pomorstva i teške industrije. „Fleksibilni sistemi, poput pametnih mreža i skladišta energije, neophodni su za integraciju obnovljivih izvora,“ dodala je Constantinescu.

Bobby Pecotić iz kompanije CWP Global ukazao je na globalne potencijale za proizvodnju zelenog vodonika, ali i izazove poput potrebe za ogromnim prostorima i resursima. „Najbolji resursi za obnovljive izvore često su u udaljenim područjima, poput Maroka i Mauritanije, gde već razvijamo projekte,“ rekao je Pecotić, naglasivši da je međunarodna saradnja ključna za prekograničnu trgovinu derivatima zelenog vodonika.

Finansiranje velikih projekata i ekološki izazovi

Branko Čevriz iz Evropske investicione banke (EIB) govorio je o kompleksnosti finansiranja infrastrukturnih projekata, posebno u rizičnim regionima. „Politički rizici, ekonomska nestabilnost i društveno-ekološki izazovi često usporavaju projekte,“ rekao je Čevriz, ističući da EIB koristi sveobuhvatne procene kako bi osigurao održivost. Dodao je da ignorisanje društveno-ekoloških aspekata može dovesti do pravnih sporova i otpora lokalnih zajednica.

Panelisti su se složili da međunarodna saradnja igra ključnu ulogu u ubrzavanju energetske tranzicije. Constantinescu je predstavila IRENA-ine kolaborativne okvire za razmenu inovacija i podršku razvoju zemalja u razvoju, posebno u Africi. Pecotić je naglasio potrebu za saradnjom između evropskih kompanija i zemalja bogatih resursima, ističući da tehnologija iz Evrope može igrati ključnu ulogu u globalnom razvoju.

Odgovornost i inovacije za održivu budućnost

Zanemarivanje ekoloških i društvenih aspekata može ugroziti održivost projekata, upozorili su panelisti. „Uključivanje lokalnih zajednica u proces donošenja odluka i usklađivanje sa međunarodnim standardima ključno je za uspeh,“ rekla je Constantinescu. Na kraju, zaključeno je da su inovacije, odgovorna praksa i angažman svih aktera – od vlada i finansijskih institucija do privatnog sektora i lokalnih zajednica – temelji održive energetske budućnosti.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Stefan Jovanović

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE