Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Enel PS je sinonim za najsavremenije data centre

    Sa tradicijom od skoro 30 godina, ENEL PS ostao je sinonim za inovacije i pouzdanost u segmentu pouzdanih i energetski efikasnih data centara, njihovih sistema napajanja, hlađenja i upravljanja kritičnom infrastrukturom korisnika.

    Specijalizujući se za osiguranje kontinuiteta u operativnom funkcionisanju, zaštiti i optimizaciji fizičke infrastrukture, kompanija ENEL PS je donela i postavila standarde u oblasti dizajna, projektovanja izgradnje i održavanja data centara i implementaciji savremenih tehnoloških rešenja kroz ATD UPTIME INSTITUTE, TIA-942, CDCAP, BICSI DCDC i ISO 50001 metodologiju.

    Vizija ENEL PS je da kroz inovacije i stručnost omogući klijentima da se fokusiraju na svoje osnovno poslovanje, dok mi brinemo o svim njihovim kritičnim segmentima fizičke infrastrukture, ističe u intervjuu za BIZLife, Gordan Vujičić, direktor sektora strateškog razvoja kompanije ENEL PS.

    • Kako vidite evoluciju data centara i koje su ključne tačke koje oblikuju ovu industriju?

    Prema informacijama koje se mogu naći u istraživanjima organizacija kao što su IDC, GSMA ili u publikacijama CBNC, THE WALL STREET JOURNAL, TECH TARGET, THE VERGE, EURONEWS itd. industrijski i IT trendovi će kao i do sada značajno uticati na razvoj data centara usled „eksplozije” generisanja novih podataka, njihove razmene, obrade i kritične važnosti za razvoj tih i novih industrija i inovacija kao što su: veštačka inteligencija, IoT, Industrija 4.0, proširena stvarnost (AR), virtualna stvarnost (VR) itd. U 2020. godini imali smo projekcije da će se do 2025. godine triplirati broj konekcija kroz IoT. Takođe, da će se pet puta povećati količina tzv. Big Data, sa 33ZBs iz 2018. godine na 175 ZBs u 2025. Da pojasnim, oznaka ZBs je jedinica za merenje količine podataka i ekvivalent je jednom bilionu gigabajta. Osim multiplikovanog rasta podataka, inovativna rešenja i tehnologije će značajno uticati na rast potreba za energijom i dodatno će uticati na kritičnost raspoloživosti električne energije i za proizvodnju potrebnih resursa. Primera radi, ukoliko do 2027. godine Nvidia isporuči 1,5 miliona AI servera, oni bi mogli potrošiti od 85,4 do 134,0 TWh električne energije godišnje, što je slično trenutnoj potrošnji energije Bitcoina. Jedan AI model može da potroši desetine hiljada kWh tokom nekoliko dana. Sve veća zavisnost od podataka i savremenih tehnologija, potreba za brzinom obrade i dostupnosti podataka dovešće do potrebe razvoja i izgradnje novih data centara, od Edge do Central Core data centara, pojačati njihovu kritičnost u pogledu pouzdanosti, dostupnosti i veličine potrošnje energije.


    Gordan Vujičić je tokom svoje 17 godina duge karijere u ENEL PS stekao duboko razumevanje industrije data centara i povezanih tehnologija. Gordan je započeo svoju karijeru u ENEL PS kao inženjer prodaje servisnih usluga, gde je bio odgovoran za sprovođenje prodajnih aktivnosti i kampanja. Njegova karijera razvijala se kroz različite uloge kao što su: senior inženjer prodaje servisnih usluga, direktor sektora za usluge korisnicima, rukovodilac prodaje za tržište finansijskih institucija, direktor prodaje, direktor poslovne jedinice Operacija, sve do trenutne pozicije direktora Sektora strateškog razvoja.


    • Energetska efikasnost je postala ključna komponenta u smanjenju operativnih troškova poslovanja. Kako se to odnosi na segment data centara i kako ENEL PS pristupa ovoj temi?

    Data centri kroz svoju arhitekturu jesu značajni potrošači električne energije. Prosečan data centar u Srbiji po kvadratnom metru godišnje troši EE okvirno kao 250m2 poslovnog prostora. Kroz projektovanje i dizajn novih data centara sa punom pažnjom pristupamo energetski efikasnim rešenjima kroz savremenu metodologiju i alate koje koristimo. Sastavni deo savremenog dizajna data centara obuhvata DCIM (Data Center Infrastructure Management) rešenja čija je osnovna uloga da pruže centralizovano upravljanje svim resursima i operacijama unutar data centra, uključujući hlađenje, napajanje, prostor i IT opremu. Ova „machine learning” i AI podržana rešenja identifikuju, optimizuju i automatizuju oblasti za poboljšanje, predviđaju, procenjuju i eliminišu uska grla i rizike, sprečavaju otkaze.

    • Kako se troši električna energija u data centru i šta oznašava PUE, zašto je to važno?

    PUE (Power Usage Effectiveness) je metrika koja se koristi za merenje efikasnosti potrošnje energije u data centrima. Ova vrednost predstavlja odnos ukupne potrošene energije data centra prema energiji koja se koristi samo za IT opremu unutar centra. Idealna vrednost PUE je 1,0, što znači da sva potrošena energija ide direktno za IT opremu. Međutim, u stvarnosti, data centri imaju dodatne potrošače energije kao što su hlađenje, osvetljenje i druge infrastrukturne potrebe, pa je PUE značajno iznad vrednosti 1. Što je PUE bliži vrednosti 1, to je data centar energetski efikasniji. Ako posmatramo samo fizičku infrastrukturu data centra, u šta spadaju napajanje, hlađenje itd., od ukupne EE koja se isporuči ka data centru oko 5% se izgubi u prenosu. Rasveta, javljači i druga galanterija potroši još oko 5%, HVAC troši oko 25 – 40% ukupne potrošnje, a UPS u zavisnosti od svog faktora efikasnosti može da utiče na još oko 10% gubitka u električnoj energiji dostupnoj za IT opremu. Sve u svemu, za samu IT opremu ostane na raspolaganju oko 57% od isporučene električne energije. Jasno je da što je data centar energetski efikasniji i što ga više optimizujemo, manje je rasipanje električne energije, manja potrošnja i manji operativni troškovi eksploatacije.

    • Šta je rešenje za data centre koji su već duže od pet godina u eksploataciji, kako možemo unaprediti njihovu energetsku efikasnost?

    Unapređenje energetske efikasnosti starijeg data centra može biti izazovno, međutim, uz prave alate i korake, možete značajno smanjiti PUE. Evo nekoliko ključnih koraka i smernica koje treba uzeti u obzir. Audit DC će vam pomoći da identifikujete oblasti gde se najviše troši energija i gde postoje mogućnosti za uštedu. Potom razmotrite mogućnosti optimizacije hlađenja kroz npr. odvajanje tople i hladne zone, implementaciju rešenja adijabatskog hlađenja, kroz pravilnu optimizaciju rasporeda IT opreme. Kroz optimalan raspored po reku i eliminaciju “Ghost” servera stvorićete mogućnost povećanja temperature hladne zone. Povećanje temperature hladne zone za samo nekoliko stepeni može dovesti do značajnih ušteda u energiji. Razmislite o modernizaciji ili revitalizaciji UPS sistema radi povećanja njihove efikasnosti. MI za te namene primenjujemo kao inicijalnu EnergySTEP1 Data Center Assessment metodologiju. Takođe, ne manje važna je primena prediktivnog i proaktivnog održavanja opreme data centra kako bi ona najoptimalnije funkcionisala.

    • Šta podrazumeva termin adijabatskog hlađenja, šta su mane a šta prednosti?

    Adijabatsko hlađenje je u stvari prethlađenje čilera, ono koristi prirodni proces isparavanja vode kako bi se ohladio vazduh. Kada voda isparava, ona apsorbuje toplotu iz okoline, što dovodi do smanjenja temperature vazduha. Postoje raznolika rešenja adijabatskog hlađenja, u poslednjih desetak godina bio sam svedok raznolikih rešenja koja jesu davala određene benefite u prethlađenju čilera, ali su imala i dosta negativnih efekata što se odrazilo na eksploataciju čilera i povećano habanje komponenata. Ti nedostaci su direktan uticaj vode na freonske kondenzatore, što je za posledicu imalo stvaranja korozije i taloženje kalcijuma na izmenjivačima. Savremena rešenja adijabatskih sistema koja mi primenjujemo, prevazišla su navedene izazove i donela su „bustovanje” postojeće opreme za hlađenje , koja nije dimenzionisana za temperaturne opsege sa kojima se srećemo u poslednjih nekoliko godina. Zatim, dovela su do povećanja efikasnosti opreme za hlađenje i smanjenje potrošnje električne energije, a takođe do eliminacije interventnog održavanja čilera i manje habanje vitalnih komponenata. Efikasnost ovih sistema u najtoplijim danima ide i do 30%.

    • ENEL PS se ne bavi isključivo data centrima, pominjali ste i hibridne sisteme napajanja. Šta obuhvata ovaj sistem i koja mu je namena?

    Hibridni sistem napajanja baznih stanica kombinuje više izvora energije kako bi obezbedio napajanje za bazne stanice mobilnih, internet i telekom operatera. Ovi sistemi su posebno korisni u udaljenim ili teško dostupnim područjima gde je povezivanje sa glavnom električnom mrežom izazovno ili neisplativo. Hibridni sistemi napajanja mogu koristiti kombinaciju: solar, baterijski sistemi za skladištenje energije, DEA i vetrogenerator. Ako je dostupno, bazne stanice mogu biti povezane sa glavnom električnom mrežom i koristiti je kao primarni ili sekundarni izvor energije. Prednosti hibridnog sistema napajanja uključuju smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva, smanjenje operativnih troškova i povećanje pouzdanosti napajanja. Korišćenje obnovljivih izvora energije će smanjiti emisiju štetnih gasova i doprineti očuvanju životne sredine. Kroz partnerstvo sa A1, radimo na velikim i značajnim projektima sa ciljem smanjenja emisije CO2, koristeći energiju iz 100% obnovljivih izvora, pokazujemo da smo pouzdan partner u ekološkim inicijativama kompanije A1 Srbija.

     

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Nikola Skenderija

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE