Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    EK nam smanjila prognoze: Posledice rata na ekonomski rast Srbije

    Ekonomski rast Srbije biće ove godine prigušen ekonomskim posledicama ruske agresije na Ukrajinu i dostići će 3,4 odsto nakon snažnih 7,4 odsto u 2021, predviđa Evropska komisija (EK).

    I u Evropskoj uniji rast realnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) biće manji nego što se prognoziralo u prethodnim, jesenjim prognozama, a kao posledica novih izazova povezanih sa ratom u Ukrajini, navodi se u izveštaju „Prolećne ekonomske prognoze 2022: Ruska invazija test za ekonomsku otpornost EU“.

    Kada je reč o Srbiji, na mnogo umereniji rast nego 2021, zemlja može da računa i sledeće godine, od 3,8 odsto. EK ukazuje i na veliku neizvesnost i značajne rizike po rast ekonomije Srbije.

    Analitičari očekuju da ekonomske posledice ruske agresije na Ukrajinu deluju na rast, posebno preko većih cena sirovina utičući na stvarni raspoloživi prihod i smanjenu dinamiku trgovine s glavnim trgovinskim partnerima Srbije u EU.

    U prognozi se navodi da će rast uglavnom predvoditi privatna potrošnja i investicije, a da će inflacija dostići vrhunac sredinom ove godine da bi potom od jeseni usporila.

    Neizvesno i rizično

    Prognozira se i da će, podržan manjim obimom fiskalnih mera i visokim nominalnim rastom BDP, deficit opšte države i odnos duga prema BDP zabeležiti dalje postepeno smanjenje u 2022. i 2023.

    U delu izveštaja EK o Srbiji navodi se i da su perspektive rasta, s obzirom na rat u Ukrajini, podložne visokom stepenu neizvesnosti i rizicima.

    Ukazuje se da bi veće i trajnije povećanje inflacije, zadržavanje ili prekoračenje nivoa iz marta tokom dužeg perioda, posebno zbog stalnog pritiska cena energije i hrane, moglo da dalje oslabi kupovnu moć i time oteža realnom rastu BDP više nego što se trenutno predviđa.

    Rizik po ekonomski rast Srbije preti i od smanjenja izvoza, u odnosu na predviđeni, zbog „uskih grla“ na strani ponude, naročito u EU.

    S druge strane, navodi se u prognozi, veći „niršoring“ (nearshoring izmeštanje poslovnih operacija u obližnje zemlje) mogao bi da ima pozitivne efekte na direktne strane investicije i izvoz Srbije.

    Savić: Strane firme da se povuku iz Srbije – pucanj iz prazne puške

     

    Prolećnim ekonomski prognozama obuhvaćene su i drugi kandidati za EU, kao i neke zemlje van EU, uključujući Veliku Britaniju, Rusiju, SAD, Kinu.

    Od zemalja iz okruženja, EK u Crnoj Gori ove godine očekuje rast od 3,8 odsto a u Severnoj Makedoniji od tri procenta.

    Izvor: Beta

    Foto: EbS

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE