
Đedović: Do kraja maja lista prioritetnih investicija u energetiku
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović najavila je da će Vlada Srbije do kraja maja usvojiti listu prioritetnih investicija u oblasti energetike za čiju će realizaciju biti potrebno više od 15 milijardi evra.
Investicije će se odnositi na celu oblast energetike proizvodnju električne energije, gasni i naftni sektor.
„Mi radimo na više frontova. Jedan je da usvojimo plan prioritetnih investicija u energetici koji će iznositi preko 15 milijardi evra u narednim godinama, od čega preko 10 milijardi u nove proizvodne kapacitete. Radićemo to sa strateškim partnerima. Pre svega iz EU, ali i SAD, iz regiona, iz Kine, iz Mađarske“, rekla je Đedović.
Ulagaće se, kako je istakla, u najneophodnije, bez čega ne može da se dođe do energetskih ciljeva Srbije do 2050. godine, a koji podrazumevaju tranziciju ka zelenoj energiji, kao i energetsku sigurnost i nezavisnost.
„Imamo veliku listu projekata od samobalansirajućih solarnih elektrana, velikog kapaciteta, čak do jednog gigavata, do izgradnje nove hidroelektrane Bistrica i razmatranja izgradnje hidroelektrane Đerdap 3. To su sve kapitalni projekti koji treba da nam pomognu da u budućnosti budemo nezavisni“, istakla je Đedović.
Srbija trenutno dve trećine električne energije dobija iz uglja, koji je bazni energent.
„Razmišljamo kako da na putu ka EU ostvarimo naš cilj, a to kako da se do 2050. godine ne oslanjamo više na proizvodnju električne energije iz uglja. Do kraja godine ćemo usvojiti nacionalni energetski klimatski plan i novu strategiju razvoja energetike do 2040. sa projekcijama do 2050. godine, koji treba da nam daju odgovore na ta pitanja koja nisu laka, jer imaju i finansijske posledice i socijalne posledice. Mi moramo da obezbedimo pravednu tranziciju, a to pre svega znači održivu tranziciju i za naše rudare i za naš rudarski sektor i upošte za našu privredu“, kazala je Đedović.
Novi cilj je, prema oceni resornog ministarstva, ambiciozan i realan, kako bi se obezbedila sigurnost snabdevanja, a da nastavak energetske tranzicije bude finansijski održiv i socijalno pravedan.
Novi plan je dostizanje udela od 45 odsto OIE kad je reč o proizvodnji električne energije, a cilj u bruto finalnoj potrošnji je između 30 i 40 odsto.
Izvor: Beta
Foto: Pixabay, Beta