Zakonom o bezbednosti saobraćaja (ZBS) propisano je da od 1. novembra do 1. aprila pneumatici na vozilima moraju na gazećem sloju imati šare duboke najmanje četiri milimetra. ZBS toleriše upotrebu letnjih guma u ovom periodu, ali ako na kolovozu nema snega, leda ili poledice.
Ipak, i tu ima jedna caka. Temperatura kolovoza može da bude znatno niža od spoljne, a i u takvim uslovima mnogo bi bolje bilo da se vozi sa zimskim pneumaticima, nego sa letnjim. U ovom slučaju ne zbog dubine šare, već zbog same smeše od koje je guma napravljena.
Kako u Agenciji za bezbednost saobraćaja napominju, spoljna temperatura od 7 stepeni Celzijusa je “prag” ispod kojeg je upotreba zimskih guma preporučljiva, čak iako vas prilikom polaska na put zateknu suvi kolovozi.
– Naime, na temperaturama ispod 7 stepeni, letnje gume gube svoju najvažniju karakteristiku – dobro prijanjanje. Njihov zaustavni put prilikom kočenja je i do dva puta duži od uobičajenog traga koji ostavljaju zimski pneumatici – upozoravaju u Agenciji.
Dodatna oprema
U periodu od 1. novembra do 1. aprila, osim zimskih guma, svako vozilo mora da poseduje i zimsku opremu, pa je izvan naseljenih mesta, obavezno nositi lance koji se u slučaju dubljeg snega montiraju na pogonske točkove, posebno na putevima na kojima postoji oznaka da je to obavezno. U naseljenim mestima, međutim, vozila ne moraju biti opremljena lancima. U zimskoj opremi autobusa i teretnih vozila obavezna je i lopata.
Podsećamo i da su kazne za vožnju bez zimskih pneumatika u ovom periodu, a ako vozite po snegu, ledu ili poledici, od 10.000 do 20.000 dinara za fizičko, odnosno od 60.000 do čak 800.000 dinara za pravno lice.
BIZLife je ranije pisao i o tome da li je potrebno menjati gume svake četiri godine.
Ako od sutra krećete put Austrije, pazite na ovo pravilo: KAZNE idu i do 5.000 evra