Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    DA LI STE ZNALI: Najčudniji zakoni poznatih svetskih diktatora

    Poznato je da su velike svetske vođe imale čudne ideje, ali i da su imale mogućnost da ih sprovedu u delo. I moderna istorija beleži nesvakidašnje produkte diktature vođa koji su svoje ideje stavljali ispred volje građana.

    Ovo su neki primeri čudnih zapovesti svetskih diktatora:

    U Rumuniji Nicolae Ceauşescu-a niste mogli prijatelju da pozajmite pisaću mašinu

    Mogli ste da je posedujete ali ste morali da zatražite dozvolu od lokalnih vlasti. Trebalo je da im dostavite mnoge informacije, među njima i to ko ste, ko su vam roditelji, odakle vam pisaća mašina i šta ćete sa njom raditi. Zvuči neverovatno ali ovaj zakon nije bio tako davno već 1983. godine, a onaj ko je aplicirao ćekao je oko 60 dana odgovor da li može da koristi pisaću mašinu. Ukoliko je odgovor bio negativan, imali su su 60 dana za žalbu, a ukoliko ni to ne prođe morali su da je prodaju.

    Vladar Konga Mobutu Sese Seko činio je izveštavanje krajnje zbunjujućim

    Za početak emitovanje večernjih vesti počinjalo je njegovom slikom koja izlazi iz oblaka kao da dolazi direktno iz raja. Takođe do 1975. godine naredio je da se u izveštavanju o nacionalnoj vladi jedino njegovo ime sme spomenuti. Dakle, ukoliko je neko drugi trebalo da se spomene novinari su morali da koriste njegovo zvanje ili titulu i da pokušavaju da objasne ko je.

    Saparmurat Niyazov iz Turkmenistana zabranio je sinhronizaciju i pse

    Zabranjeni su bili i opera, balet i stavljanje zlatnih zuba. Sinhronizacija je naročito zabranjivana jer je smatrano da šteti umetnosti muzike i pevanja. Psi su bili zabranjeni jer je Niyazov smatrao da veoma neprijatno mirišu.

    Grčki general Theodoros Pangalos napravio je zakon koji određuje dužinu ženskih suknji

    Na snazi samo godinu dana ali je bilo propisano da suknja ne sme da bude više od 35 centimetara od poda. Karikature iz tog perioda su komunicirale da su policajci na ulici morali da proveravaju dužinu ženskih suknji.

    Ruski Petar Veliki uveo je porez na bradu

    Ovo se dogodilo nakon njegove posete Zapadnoj Evropi gde je stekao ubeđenje da Rusija mora da se modernizuje, a prve na meti su bile brade kao oznake tradicionalizma. Doneo je porez od 100 rubalja za sve koji su želeli da zadrže svoju bradu, a to nije bio mali iznos te 1697. godine. Svi koji su platili za bradu dobijali su izgraviran novčić na kojem su bili oslikani brkovi i brada. Ukoliko niste imali ovu potvrdu, brada bi vam bila odstranjena na silu.

    Što se tiče albanskog lidera Enver Hoxha bilo bi lakše navesti šta nije bilo zabranjeno

    I kod njega su bile zabranjene brada i pisaće mašine, ali je zabranjivao sve vrste religije i napuštanje Albanije bez dozvole bi bilo kažnjavano sa najmanje deset godina zatvora. Zahvaljujući njegovom čudnom vladanju Albanci do njegove smrti nisu ni banane mogli da uvezu.

    Građani Severne koreje moraju da biraju jednu od 28 frizura koje je država odobrila

    Žene mogu da biraju između 18 frizura za udate i slobodne dame, dok muškarci imaju 10 različitih frizura koje mogu da odaberu. Muške frizure ne smeju da budu duže od pet centimetara. Takođe, ukoliko neko uvredi nekoga od porodice Kim, tri generacije će snositi posledice, piše Diply.

     [preporucene_vesti ids=“178191, 242681, 247853″]

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: wikimedia

    Piše: D.G.

    What's your reaction?

    Komentari

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE