
Katolička crkva, Gaudi i Sagrada Familija: Čuveni „arhitekta Božji“ na korak od sveca
Rimokatolička crkva je kao „časnog“ priznala Antonija Gaudija (1852–1926), čuvenog katalonskog arhitektu koji je tvorac bazilike Sagrada Familija u Barseloni, saopštio je Vatikan. Ovo je prvi korak ka priznanju Gaudija za sveca. Proces beatifikacije ovog vizionarskog i veoma pobožnog arhitekte, otvoren u Rimu 2003. godine, polako ali sigurno ide ka svom okončanju.
Papa Franja priznao je „herojske vrline“ katalonskog umetnika, zvanog „arhitekta Božji“, i ovlastio Dikasterij za kauze svetaca da izda dekret kojim ga proglašava „časnim“, navodi se u saopštenju Vatikana.
„Bio sam oduševljen kada sam saznao vest (…) To je priznanje ne samo za njegov arhitektonski rad, već i za nešto važnije“, rekao je nadbiskup Barselone, kardinal Huan Hose Omela. „Gaudi je ostavio svedočanstvo za sve nas (…) Kaže nam da smo uprkos životnim poteškoćama, radu, bolu, patnji, predodređeni da budemo sveci“, dodao je Omela.
Priznanje herojskih vrlina prethodi beatifikaciji, za koju je, međutim, potrebno čudo. Zatim je potrebno drugo čudo koje bi potvrdio Vatikan da bi se dobio status „sveca“ tokom kanonizacije – često na kraju procesa koji traje nekoliko godina. Proces beatifikacije za ovog vizionarskog i veoma pobožnog arhitektu otvoren je u Rimu 2003. godine.
Podsetimo, Antoni Gaudi (Antoni Gaudí i Cornet) rođen je 25. juna 1852. godine u Reusu, malom gradu u Kataloniji. Njegovo obrazovanje započelo je na Višoj tehničkoj školi arhitekture u Barseloni, gde je diplomirao 1878. godine. Od samog početka svoje karijere, Gaudi je pokazivao sklonost ka originalnim i inovativnim rešenjima.
Njegov jedinstveni stil arhitekture kombinuje elemente gotike, modernizma i prirode, što je rezultiralo stvaranjem prepoznatljivih građevina koje su obeležile Barselonu. Među Gaudijevim najznačajnijim delima izdvajaju se bazilika Sagrada Familia, koja se gradi od 1882. godine i postala je simbol grada, kao i Park Güell, fascinantan prostor pun mozaika i organskog dizajna.
Casa Batlló i Casa Milà (poznata i kao La Pedrera) još su neka od njegovih dela koja se izdvajaju svojom neobičnom estetikom i inovativnim pristupom arhitekturi. Gaudi je često bio usredsređen na detalje i koristio je oblike inspirisane prirodom, čime je stvorio jedinstvena i nezaboravna dela.
Njegovo nasleđe danas živi kroz osam Uneskovih spomenika, a njegovo delo nastavlja da inspiriše arhitekte i umetnike širom sveta. Umro je 10. juna 1926. godine u Barseloni, ali njegov uticaj ostaje snažan i neizbrisiv.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash