Crna Gora: Od Balkanskog špijuna do Profesionalca
Piše: Nataša Mijušković
„Možda ste pogrešili broj, ali ste dobili onog koga ste tražili“. Tako bi, ukratko, moglo da se prepriča ono što se poslednjih dana dešava na relaciji Srbija-Crna Gora. Nakon što je, u izbornom danu, Podgorica saopštila da je grupa srpskih državljana koju predvodi bivši načelnik srpske Žandarmerije Bratislav Dikić pripremala državni udar u Crnoj Gori, Beograd je, osam dana kasnije, izašao u javnost – ali ne s informacijom koju je javnost očekivala.
Čim je, u jutarnjim satima, na dan izbora, saopšteno da je uhapšena grupa srpskih državljana, počele su – što zvanično što nezvanično –da kruže informacije o Dikiću koji je krenuo na jedno veselje u Crnu Goru, pa pod Ostrog, da ga je za „predstavu“ angažovala crnogorska vlast… Beograd oprezan u reagovanju tog dana – ne želi da ugrožava izborni proces suseda, te je srpski premijer, sutradan, saopštio da ne veruje u scenario državnog udara, sve imajući u vidu druge obaveštajne podatke do kojih su došle srpske službe. Po principu “kaži mi da ti kažem”, Beograd čeka da čuje šta od podataka i dokaza ima Podgorica. I tako je prošlo skoro nedelju dana (u međuvremenu je pušteno šest od 20 uhapšenih)… Informacije kojima Beograd raspolaže najavljene su za nedelju, 23. oktobar, ali su saopštene dan kasnije, posle sednice Biroa za kooordinaciju službi bezbednosti: U Srbiji su uhapšene osobe zbog nelegalnih aktivnosti koje se odnose na teritoriju Crne Gore i na praćenje crnogorskog premijera! Uhapšeni su sarađivali sa strancima (ne misli se na Crnu Goru) ili, koristeći eufemizam poput premijera, „radili su zajedno sa ljudima za koje mogu da kažem da postoji element inostranosti“.
Ono što je zajedničko vlastima u Beogradu i Podgorici jeste da obe strane tvrde da aktivnosti uhapšene grupe u Crnoj Gori nisu povezane sa srpskim vlastima. Beograd, doduše, tvrdi i da u dešavanja u izbornom danu u Crnoj Gori nisu umešani političari nijedne od dve zemlje, a u Podgorici se u to, makar zbog opozicionog Demokratskog fronta, ne bi u to zakleli. Pominju se i slične svote; crnogorski mediji pisali su da je crnogorska vlast, za stotinak hiljada evra, angažovala Bratislava Dikića da iscenira pokušaj “puča”, a srpski premijer kaže da je kod privedenih, koji su sada u Beogradu, pronađeno i oko 125 hiljada evra! Ono što zabrinjava jeste to što se posle nedelju dana, zapravo, ne zna gotovo ništa više – osim da dve države opužuju različite grupe za pokušaj destabilizacije Crne Gore! Beograd ima i dodatni problem – svestan da nije uhapsio sve osumnjičene, dok su u Podgorici, iako još ne daju dokaze, ubeđeni da su “Dikić&co” jedini odgovorni. Ono što će biti zajednički problem dve države jeste podatak srpskih vlasti da su u dešavanja u Crnoj Gori umešane strane obaveštajne službe “velikih” kod kojih, tvrdi srpski premijer, završavaju i dokumenta sa obradama Uprave kriminalističke policije!
Hoće li to Srbi i Crnogorci da ratuju sa Amerikancima i Nemcima? Da li će i koliko rezultata dati napori vlasti u obe zemlje da se, opreznim izjavama, makar javno, sačuvaju dobri odnosi? Ili će se još jednom potvrditi da “bratstvo i jedinstvo” kriminalaca na prostorima bivše SFRJ nema alterntivu?
PS: Ko je visoki funkcioner UKP-a koji je “na flešu” prebacivao podatke stranim službama i hoće li zbog toga neko odgovarati – nije saopšteno. Nijedan novinar nije postavio to pitanje premijeru, baš kao kao ni trojici nadležnih koji su stajali iza njega na konferenciji za medije. Posle svega, rušenje u Savamali u noći izbora u Srbiji, 24. aprila, čini se tako benigno.
Izvor: BIZLife