DOING BUSINESS: Srbija „skočila“ za sedam mesta
Srbija je među zemljama koje su ostvarile najveći napredak na Doing Business listi za 2017, za sedam mesta, i sada je na 47. poziciji koju deli s Meksikom, objavili su Svetska banka i Međunarodna finansijska korporacija IFC.
Srbija je prošle godine bila 59, ali bi uz metodološke promene sprovedene u međuvremenu te godine bila na 54. mestu, pa je realan rast sedam pozicija. Ispred Srbije ostaje većina zemalja iz EU, uključujući i one iz regiona – Hrvatsku (43. mesto), Bugarsku (39), Rumuniju (36) i Makedoniju koja ostaje najbolje rangirana u regionu uz dodatno napredovanje sa 16. na 10. poziciju.
Iza Srbije su u regionu Crna Gora (51), Albanija koja je poboljšala rang sa 90. na 58. poziciju, Kosovo (60) i Bosna i Hercegovina koja je u regionu najgore rangirana, na 81. poziciji.
Pored Srbije, najveće pomake su u ovogodišnjem izveštaju napravili Brunej, Kazahstan, Kenija, Belorusija, Indonezija, Gruzija, Pakistan, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein.
Srbija je ostvarila napredak u tri oblasti – pokretanje poslovanja, izdavanje građevinskih dozvola i upis imovine. Konkretno, skraćeno je vreme registrovanja kompanije, uveden je internet sistem za građevinske dozvole, uz povećanje efikasnosti postupka, a uvedena su i vremenska ograničenja za prenos imovine.
Srbija je najbolje rangirana u pogledu prekogranične trgovine, što uključuje vreme i troškove za uvoz i izvoz, po čemu je na 23. mestu. Najlošije je ocenjena za elektrifikaciju, na 92. mestu.
Poziciju Srbiji pogoršava i ocena za plaćanje poreza (78. mesto), sa potrebne 33 uplate i 225,5 radnih sati tokom godine, zaštita manjinskih investitora (70) i izvršenje ugovora (61. mesto), za šta je potrebno 635 dana uz troškove od 40,8 odsto vrednosti ugovora.
Srbija je po upisu imovine na 56. mestu, po pokretanju posla na 47, isto kao i po rešavanju stečajnih postupaka, po odobravanju kredita na 44. mestu, po izdavanju građevinskih dozvola na 36. mestu.
Srbija sa najviše reformi u svetu
„Srbija je jedna od 10 zemalja sa najviše reformi i to ne u bivšoj Jugoslaviji, ne u Evropi, nego na celom svetu. Stoga čestitke Srbiji i srpskoj vladi za sve napore u ovoj oblasti, to je zaista vredno ponosa“, izjavio je regionalni menadžer Međunarodne finansijske korporacije (IFC) za Zapadni Balkan Tomas Lubek (Thomas Lubeck).
Kao ključne reforme naveo je skraćenje roka za osnivanje firme sa 12 na 7 dana, primenu onlajn sistema za izdavanje dozvola i pojednostavljivanje procedure za prenos imovine uz skraćenje roka na 21 dan, u poređenju sa svetskim prosekom od 53 dana.
„Naravno, 47. mesto nije isto što i prvo, i definitivno ima još prostora za napredak. Očigledno je da je potreban značajan napredak u oblasti dobijanja pristupa struji“, rekao je Lubek za Betu, dodajući da je druga ključna oblast za reforme poreska administracija.
Prema njegovim rečima, zemlje Zapadnog Balkana su fokusirane na reforme, navodeći kao opštu preporuku za poboljšanje u Jugoistočnoj Evropi povlačenje države iz ekonomije i veće angažovanje privatnog sektora.
„Zaista sam srećan jer u se u većini zemalja Jugoistočne Evrope fokusiraju na poslovne reforme i Izveštaj o uslovima poslovanja, i sada kao da postoji konkurencija među zemljama da se vidi ko može da ostvari više reformi, kao balkanska olimpijada poslovnih reformi“, rekao je on.
Izveštaj o uslovima poslovanja je zajednički projekat Svetske banke i Međunarodne finansijske korporacije, članice Grupe Svetske banke koja se bavi privatnim sektorom.
Izvor: Beta
Pingback: "Napredak na Doing Business listi velika stvar za Srbiju" - Bizlife.rs