Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Britanska funta (Pixabay)

    Britanska funta je upravo imala najgori mesec u godini, a tu nije kraj lošim prognozama

    Britanska funta je na mukama. Za ovu valutu septembar je bio najgori mesec u odnosu na američki dolar u protekloj godini, a stratezi pokazuju malo optimizma za ostatak godine, pošto očekivanja rasta ponovo slabe.

    Sterling je pao 3,75 odsto u odnosu na dolar tokom prethodnog meseca, beležeći tako pad koji nije primećen od kraja prošlog leta. U to vreme, britansku valutu je prvo potresla politička i ekonomska neizvesnost, a zatim kratkotrajni „mini budžet“ bivše premijerke Liz Trus, koji je funtu gurnuo na rekordno nizak nivo.

    Britanska funta je takođe oslabila 1,26 odsto u odnosu na evro prošlog meseca, zabeleživši najslabiji učinak od decembra 2022. godine.

    Na devizne kurseve u protekle dve godine uticala su očekivanja rasta kamatnih stopa, pri čemu više stope generalno čine valutu privlačnijom za strane investicije.

    Tržišna očekivanja za visoke kamatne stope u Ujedinjenom Kraljevstvu porasla su čak 6,5 odsto tokom leta, pošto se zemlja borila sa inflacijom koja se držala na visokom nivou koji je terao suze na oči, iako su potrošačke cene počele da se hlade u drugim razvijenim ekonomijama.

    Velika Britanija, Pesma Evrovizije

    Velika Britanija, (Pixabay)

    Banka Engleske je pauzirala svoj niz od 14 uzastopnih povećanja kamatnih stopa u septembru, zadržavši svoju ključnu stopu na 5,25 odsto – nivo za koji su ekonomisti i posmatrači tržišta brzo sugerisali da predstavlja njen vrhunac.

    Ova „nova procena očekivanja“ skoka kamatnih stopa u Velikoj Britaniji gurnula je funtu na dole u odnosu na američki dolar, rekla je za CNBC Džejn Foli, glavni devizni strateg u Rabobanci.

    Da li je došao kraj povećanju kamata?

    „Očekuje se da će Evropska centralna banka završiti sa povećanjem kamatnih stopa„, smatra ona.

    Da je Banka Engleske, među centralnim bankama G10, verovatno u najtežoj poziciji, smatra Džim MekKormik, makro strateg u Citiju, za CNBC. Uprkos monetarnom pooštravanju od strane Federalnih rezervi, predviđa se da će američka ekonomija ove godine rasti između 1,5 odsto i 1,9 odsto.

    Iako najveća evropska privreda Nemačka pada u recesiju, ECB ove godine očekuje rast u zoni evra od 0,7 odsto.

    To je u poređenju sa prognozom rasta od 0,5 odsto od strane Banke Engleske za UK, a Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) predviđa još nižu ekspanziju, blizu 0,3 odsto. Slika je svetlija nego pre godinu dana, ali izgledi za blagu recesiju ostaju.

    Banka, London

    London (Pixabay)

    Istraživačka grupa Capital Economics predviđa pad funte na 1,20 dolara do kraja godine. Kažu da će do toga doći zbog globalne situacija, a ne zbog očekivanja nižih kamatnih stopa u odnosu na SAD ili zonu evra.

    „Kada se kamatne stope u Velikoj Britaniji konačno smanje pred kraj 2024. godine, sumnjamo da će stope biti smanjene više i brže nego što investitori očekuju“, rekli su ekonomisti Ashlei Veb i Joe Maher u napomeni, predviđajući smanjenje stope na 3 odsto u 2025. godini, u poređenju sa trenutnim očekivanjima od 4,5 odsto do kraja 2025. godine.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE