Beogradski hotel Jugoslavija prodat MV investmentu za 3,17 milijardi dinara
Kompanija Danube Riverside u stečaju čija je najvrednija imovina beogradski hotel „Jugoslavija“, je danas na aukciji prodata firmi MV investment po početnoj ceni od 3,17 milijardi dinara.
Vrednost imovine te kompanije procenjena je na 6,53 milijarde dinara.
Jedini učesnik aukcije za koju je bio potreban depozit od 1,27 milijardi dinara, bila je kompanija MV investment iz Beograda, u vlasništvu Milenijum tima.
Planom detaljne regulacije predviđena rekonstrukcija hotela „Jugoslavija“ i izgradnja dve kule visine 155 metara.
MV Investment i Danube Riverside imaju zajedničku svojinu nad parcelom od 46.000 kvadratnih metara na kojoj, kako je pisalo u oglasu za javno nadmetanje, „nije izvršeno pravno razgraničenje u smislu opredeljivanja suvlasničkih udela na zemljištu, niti fizička deoba zemljišta“.
Agencije za licenciranje stečajnih upravnika je budućeg kupca Danube Riverside upozorila da je u toku parnični postupak po osporenom zahtevu Luke Beograd, pred Privrednim sudom u Beogradu, gde je tužilac protiv stečajnog dužnika i MV Investment pokrenuo imovinsko-pravni zahtev koji tereti deo katasterske parcele u Zemunu koja čini imovinu Danube Riverside.
Katastarski broj parcele ukazuje da se spor vodi oko istog zemljišta na kojem su suvlasnici Danube Riverside i MV Investment.
Istorija hotela „Jugoslavija“
Hotel „Jugoslavija“ otvoren je 1969. godine, a izgrađen je po projektu arhitekte Lavoslava Horvata.
„Kada je izgrađen, hotel je bio najveći i najmoderniji hotel u SFRJ. Imao je sedam spratova i prateće zgrade sa 1.500 prostorija, 1.100 kreveta u ukupno 600 soba i 23 apartmana“, piše na sajtu.
Kako je navedeno, u elaboratu piše da su neki od gostiju hotela bili britanska kraljica Elizabeta, astronaut Nil Amstrong, američki predsednici Ričard Nikson, Džimi Karter i libijski vođa Gadafi.
Hotel je bombardovan 1999. godine, ali i dalje nije obnovljen u potpunosti, već samo neki njegovi delovi.
„Hotel Jugoslavija je do 24. decembra 2011. godine bio pod prethodnom zaštitom. To znači da se za hotel pretpostavljalo da ima svojstva kulturnog dobra i nakon izrade elaborata mogao je da bude proglašen kulturnim dobrom“, navodi je Nova ekonomija, a prenosi Beta.
Kako je objašnjeno, Zavod za zaštitu spomenika je izbrisao hotel Jugoslavija sa evidencije dobara pod prethodnom zaštitom, a razlog, kako piše u elaboratu, bio je delimično uništen originalni enterijer, kojem je naneta velika šteta u toku bombardovanja.
Prodaje se Hotel Jugoslavija: Šta će biti sa umetničkim delima pod zaštitom muzeja?
Izvor: BIZLife/Beta
Foto: Google street vew
Pingback: Kupac najavio 400 miliona evra ulaganja u "Jugoslaviju"