Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Američka vojna industrija „puni džepove“ od rata u Gazi

    Sjedinjene Države zarađuju velike količine novca od rata u Gazi jer Izrael svakodnevnokoristi hiljade bombi da napadne palestinske položaje a većina oružanih nabavki Tel Aviva se naručuje od američke namenske industrije.

    Od 7. oktobra, izraelska vojska izvela je više od 4.300 udara u pojasu Gaze. Evropsko-mediteranska opservatorija za ljudska prava saopštila je da je Izrael bacio više od 25.000 tona eksploziva na pojas Gaze, što je ekvivalent snazi dve nuklearne bombe.

    Drugim rečima, na pojas Gaze se svakog dana baci u proseku 1.086 tona eksploziva, prenosi Al Džazira.

    Većina teških bombi bačenih na pojas Gaze pripadaju porodici MK-80 američke proizvodnje. Ova vrsta municije u američkoj vojsci u upotrebi je od Vijetnamskog rata i bila je naširoko korišćena tokom američke invazije na Irak 2003. godine. MK-80 su prvobitno stvorene kao bombe sa slobodnim padom, a zatim su modernizovane pretvarajući ih u „pametne bombe“.

    Ove bombe su različitih tipova i kalibara: 120 kg, 250 kg, 500 kg i 1000 kg. Bomba teška 1.000 kg košta američku vojsku 16.000 dolara po jedinici, a zemljama saveznicama se prodaje za oko 25 hiljada dolara.

    Sjedinjene Države planiraju da isporuče Izraelu opremu vrednu 320 miliona dolara koja pretvara nenavođenu avionsku municiju u „pametne bombe“, piše Njujork tajms.

    Izraelska vojska ima i bombe GBU-28 američke proizvodnje, teške 2.100 kilograma. Ne zna se koliko Izrael ima ovih bombi, ali cena svake takve bombe je oko 300 hiljada dolara.

    Akcije naglo porasle usred rata

    Akcije najvećih američkih kompanija za proizvodnju oružja naglo su porasle usred rata u Pojasu Gaze. Lokid Martin je zabeležio značajan rast cene svojih akcija – sa 0,85 odsto (6. oktobar) na 8,93 odsto (9. oktobar), što nije zabeleženo od marta 2020. godine.

    Cene akcija RTKS korporacije a Northrop Gruman porasla je sa 0,56 odsto i 0,75 odsto na 4,62 odsto ​​i 11,4 odsto u istom periodu.

    Akcije Dženeral dinamiksa zabeležile su najveći rast 9. oktobra. Njihov trošak je povećan za skoro 10 odsto.

    Rast prihoda američkih kompanija za proizvodnju oružja direktno je povezan zbog povećane potražnje Izraela za oružjem.

    Više od 70 odsto nabavki za odbranu Tel Aviva dolazi iz Sjedinjenih Država. O tome svedoči i povećan prihod velikih američkih dobavljača oružja od početka rata.

    Što se tiče izraelskih kompanija za oružje, one sada doživljavaju „zlatno doba“. Izraelski vojno-industrijski kompleks radi punim kapacitetom i bez prestanka. Na stotine mitraljeza se dnevno isporučuje IDF, rezervistima i civilima, navodi izraelska publikacija Kalkalist.

    Izvor: Politika

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE