AI u biznisu: Tadej Kurepa o osnaživanju preduzetništva kroz AI Vodič
Definitivno smo trenutno u eri kada veštačka inteligencija (AI) preoblikuje kako poslujemo, učimo i interagujemo, postaje ključno razumeti i primeniti ovu transformacionu tehnologiju. Tadej Kurepa, programski direktor projekta „Preduzmi ideju“, stoji na čelu inicijative koja se između ostalog bavi upravo tim – demistifikacijom AI i njenim približavanjem preduzetnicima i startapima kao i svim onima koje ova tema interesuje.
U intervjuu za WebMind,Tadej Kurepa detaljno objašnjava inspiraciju i proces stvaranja AI vodiča dostupnog na sajtu projekta, naglašavajući ključne teme i ciljeve vodiča. Takođe, razmatra se kako projekat “Preduzmi ideju” pomaže u razumevanju i primeni veštačke inteligencije u poslovnim modelima, te koje su buduće aspiracije projekta u oblasti edukacije i podrške zajednice u vezi sa veštačkom inteligencijom, uz deljenje uspešnih priča i praktičnih primena AI koje su videli ili podržali.
Koji su vaši planovi za budućnost projekta “Preduzmi ideju”? Kako planirate da nastavite da edukujete i podržavate zajednicu u vezi sa veštačkom inteligencijom?
Projekat “Preduzmi ideju” je fokusiran na promociju preduzetničkih vrednosti, jačanje veza između akademske i poslovne zajednice, izgradnju kapaciteta za podršku startapima, podsticanje multidisciplinarnih istraživanja i razvoj preduzetničkog pristupa na fakultetima, posebno u oblasti prirodno-matematičkih i tehničko-tehnoloških nauka. Upravo u ovim oblastima su vidljivi i najznačajniji rezultati projekta, među kojima je kreiranje SPLET Tech konferencije, najveće konferencije o inovacijama i tehnološkom preduzetništvu na Zapadnom Balkanu, kao i podrška za preko 150 startapa u prevazilaženju razvojnih izazova i formiranje 34 nova startap tima zahvaljujući aktivnostima projekta.
Stopa rasta domaćeg startap ekosistema je u 2022/2023 dostigla skoro 40% za samo godinu dana. Posebno smo ponosni na Experts2Mentors program za unapređenje mentorskih veština koji je pohađalo preko 50 nastavnika sa više od 10 fakulteta. Oni sada rade sa studentskim timovima u okviru predinkubacionog programa Route2Launch.
Nastavićemo da gradimo svoje aktivnosti na postignutim uspesima, a uskoro planiramo da javnosti predstavimo još neke inicijative koje pripremamo unutar projekta, a koje će biti usmerene na dalju promociju tehnološkog preduzetništva i veću dostupnost obrazovnih materijala.
Možete li da podelite neke uspešne priče o praktičnim primenama veštačke inteligencije koje ste videli ili podržali kroz vaš projekat?
Veštačka inteligenija sve češće postaje važan činilac različitih tehničkih rešenja, a ovo je posebno izraženo u inovacionom ekosistemu. Početkom ove godine smo u saradnji sa kompanijom A1 i startapom Abstract objavili vodič Uvod u sajber bezbednost. Kada je 10. oktobra ovaj vodič predstavljen na SPLET Tech Konferenciji, Ljubica Vojinović i Mikica Ivošević su veliki deo predavanja posvetili upravo novom trendu primene veštačke inteligencije od strane sajber kriminalaca, kao i novim alatima i tehičkim rešenjima zasnovanim na veštačkoj inteligenciji kojima inženjeri sajber bezbednosti odgovaraju na ove pretnje. Mislim da to pokazuje koliko brzo i duboko primene veštačke inteligencije ulaze u naše društvo i ekonomiju.