
I Hrvatsku `muči` rad na lizing
U pregovorima o izmenama hrvatskog Zakona o radu, jedno od najspornijih pitanja je status radnika koji se zapošljavaju putem agencija za privremeno zapošljavanje, jer sindikati smatraju da se predloženim rešenjima iznajmljeni radnici dovode u "robovski odnos".
Ministarstvo rada obavezalo je sve agencije za privremeno zapošljavanje da im do kraja februara dostave podatke koliko radnika zapošljavaju, koje su stručne spreme i zanimanja, na koje vreme se zapošljavaju itd.
Iako u Hrvatskoj takve agencije rade već desetak godina, službeno se ti podaci ne znaju, a predstavnici agencija nisu bili voljni da javno razgovaraju. Savetnica ministra rada Marina Kasunić Peris izjavila je da je do sada podatke dostavilo 45 agencija, a 13 još uvek nije.
U agencije smo poslali inspekcije i kad dobijemo podatke od svih, napravićemo analizu. Po dosadašnjim podacima i grubim procenama može se reći da te agencije zapošljavaju oko 8.000 radnika, što je oko 0,3 posto svih zaposlenih u Hrvatskoj, kaže Kasunić-Peris.
Jedna od predloženih odredbi protiv koje se najviše bune sindikati je ona o primanju naknade dok je radnik zaposlen u agenciji, a nije iznajmljen korisniku.
Po sadašnjem zakonu, radnik koji je u radnom odnosu u agenciji u vreme dok nije ustupljen korisniku ima pravo na prosečnu minimalnu platu koju je imao u zadnja tri meseca dok je radio kod korisnika.
Izmene Zakona predlažu da se agencija i radnik mogu dogovoriti o potpisivanju ugovora i na neodređeno vreme, te o visini naknade koju bi dobijali dok nisu iznajmljeni korisniku.
Iako predlagač te izmene smatra korakom napred, sindikati smatraju da se time radnici dovode u još nepovoljniji položaj, bili bi tobože zaposleni, a naknada im može iznositi samo jednu kunu.
Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata upozorava da bi u tom slučaju radnici bili u goroj poziciji nego da su prijavljeni na Zavod za zapošljavanje.
Bili bi zaposleni, a imali bi samo kunu naknade, što je daleko manje nego naknada za nezaposlenost. Sindikati predlažu da se ta naknada utvrdi u iznosu minimalne plate.
Sever ocenjuje da se predloženim zakonskim izmjenama dodatno liberalizuje rad agencija i ozakonjuje nezakonito, pa se time radnici dovode u "robovski odnos".
S druge strane, Ministarstvo rada ističe da će se novim Zakonom sačuvati prava radnika koji se zapošljavaju preko agencija, jer prema njima poslodavac mora jednako da postupa kao i prema redovno zaposlenima.