Kineski juan prvi put među najtrgovanijim svetskim valutama

Kineska valuta se prvi put našla među deset svetskih valuta kojima se najviše trguje, pokazao je izveštaj Banke za međunarodna poravnanja (Bank for International Settlements – BIS).

Prema tom izveštaju, juan je prestigao švedsku krunu i novozelandski dolar i popeo se na deveto mesto. Trgovanje juanom, čiji je zvanični naziv ren-min bi, u poslednje tri godine je više nego utrostručen. Istovremeno je smanjena međunarodna uloga evra, prenela je agencija AP.

Ove godine je promet kineskom valutom dostigao prosečno 120 milijardi dolara dnevno. U 2010. godini kada je BIS sprovela prethodno istraživanje, trgovanje juanom je bilo oko 34 milijarde dolara i bio je na 17. mestu.

Američki dolar, evro ili japanski jen, juan će teško nadmašiti. Prosečni dnevni obrt transakcija u dolarima ove godine u proseku iznosi 4,65 biliona dolara.

Uzrok pomeranja kineske valute je ekspanzija poslovanje u inostranstvu, navela je BIS, koja je i organizacija centralnih banaka. Prema pisanju medija, uspon juana ukazuje na međunarodni karakter lanaca snabedevanja i fleksibilnost koju neke firme mogu da ostvare korišćenjem kineske valute. Takođe odražava rast kineske ekonomije, koja je sada druga po veličini u svetu.

Juan, pri tome i dalje nema slobodno plivajući kurs i nije u potpunosti konvertibilan. Vrednost valute određuje kineska centralna banka, koja utvrđuje srednji kurs od koga tržišni kurs dnevno može da odstupa. Kurs se tako ne oblikuje na tržistima i nije u potpunosti rezultat ponude i potražnje.

Kina nastoji da njena valuta u međunarodnoj trgovini igra sve veću ulogu i snažno podržava korišćenje juana kao alternative dolaru. Prema agenciji AFP, kineska vlada planira da u Šangaju otvori zonu slobodne trgovine, gde bi prvi put omogućila slobodnu konvertibilnost domaće valute.

Peking postepeno gubi kontrolu nad juanom. S Pakistanom, Južnom Korejom i drugim zemljama potpisao je sporazum o međusobnoj razmeni valuta. S finansijskim centrima u Londonu i Hongkongu radi na osnivanju centara za trgovanje kineskom valutom.

Među deset najtrgovanijih valuta na listi banke BIS našao se i meksički pezos. On je na osmom mestu, a BIS kod njega registruje najizrazitiji rast tržišnog udela među glavnim valutama zemalja u razvoju.

Ostali rezultati pokazuju da je Singapur prestigao Japan u pogledu trgovanja u stranoj valuti. Tako je postao najveći centar trgovanja u Aziji i treći po veličini u svetu, iza Velike Britanije i SAD.

Izveštaj je takođe pokazao da je evro, posle američkog dolara, druga valuta u svetu kojom se najviše trguje. Međutim, njegov udeo u ukupnim transakcijama je za tri godine, od aprila 2010, pao za šest procentnih poena, na 33 procenta. Prema AP-u, međunarodna uloga te valute slabi od početka finansijske krize u zoni evra. Udeo evra na tržištu je pao na najniži nivo od momenta kada je krajem 90-ih godina prošlog veka uveden. 

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE