`Češljanje` fudbalskih transfera u Srbiji

Kriminalistička policija ispituje poslovanje fudbalskih klubova Crvene zvezde i Partizana, ali i Fudbalskog saveza Srbije. "Pretresaju" se milionski transferi u poslednjih 10 godina. Samo iz kluba sa Marakane izjave dalo oko 40 osoba.

Osim poslovanja fudbalskih klubova Crvene zvezde i Partizana, Uprava kriminalističke policije već nedelju dana ispituje i poslovanje Fudbalskog saveza Srbije, potvrđeno je za Danas u MUP.

U dosadašnjem toku istrage saslušano je oko 50 funkcionera i fudbalera ova dva kluba, a od prošle sedmice, kada je istraga proširena i na FSS, saslušano je i nekoliko čelnika Fudbalskog saveza.

Iako u MUP kažu da je reč o redovnoj proceduri, činjenice da je zahtev za predistražne radnje pokrenulo Tužilaštvo za organizovani kriminal, kao i da se istraga neće završiti do kraja godine, ukazuju da postoji sumnja da je u poslovanju "vrha srpskog fudbala" bilo nezakonitih aktivnosti.

Čitavi timovi Uprave kriminalističke policije trenutno obavljaju predistražne radnje, odnosno kontrolu poslovanja, tokove novca, transfere, kredite, poreze. Nema osumnjičenih niti naznaka da će neko biti uhapšen, jer je istraga daleko od kraja.

Da nije reč o „rutinskoj“ kontroli, ukazuje i podatak da se poslovanje Crvene zvezde, Partizana i Fudbalskog saveza Srbije proverava u periodu od proteklih deset godina.

Predmet istrage i „češljanja“ papirologije Zvezde i Partizana su sporni tokovi novca, sumnjivi transferi igrača, neplaćanje poreza. U protekloj deceniji, grubom računicom se dolazi do cifre od oko 88 miliona evra koliko se od transfera slilo u Partizan, odnosno 68 miliona evra koliko su bili „teški“ sada bivši igrači Zvezde.

Posebno poglavlje u istrazi dobio je FSS sa „kućom fudbala“ u Staroj Pazovi. Pod istragom su navodno sporni poslovi tokom izgradnje sportskog kompleksa, odnosno namešteni tenderi.

Kako saznaje RTS, do korisnih informacija inspektori i tužioci došli su još tokom istrage o poslovanju "Agrobanke". Čelnici srpskih klubova govore da je prodaja fudbalera osnovni izvor prihoda tako da će pažljivo biti proveren svaki transfer.

Tim povodom u Srbiju je stigla dokumentacija iz Italije, a uskoro će na raspolaganju biti i dokumenta iz Belgije i Holandije. Pojedini mediji su preneli da je u transferima proteklih godina navodno nestalo 50 miliona evra.

Proteklih meseci u svojstvu građana saslušano je više od 50 osoba. U sklopu provere poslovanja kluba iz Ljutice Bogdana izjave je dalo 40 osoba među kojima su i bivši funkcioneri Toplica Spasojević, Ivan Adžić, Andrija Kleut i fudbaleri Pavle Ninkov i Nenad Kovačević.

Policija je uzela izjave i od desetak nekadašnjih funkcionera Partizana. Mediji navode da je među njima bio i Žarko Zečević, što je on demantovao.

Izjave su dali i pojedini fudbalski menadžeri. Krajem prošle godine Radna grupa Uprave kriminalističke policije preuzela je taj predmet. Ostalo je još posla da se uradi i tek posle toga biće odlučeno o eventualnom podnošenju krivičnih prijava.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE