
U SAD sve teže doći do ‘američkog sna’
Četiri petine odraslih Amerikanaca je bar jednom u životu bilo nezaposleno, na ivici siromaštva ili se oslanjalo na socijalnu pomoć, što je znak da je sve teže doći do ekonomske sigurnosti i ostvarenja "američkog sna", piše danas agencija Associeted Press (AP).
Podaci iz ankete do kojih je AP ekskluzivno došao, takodje ukazuju da su razlozi takvog stanja sve globalizovanija američka ekonomija, sve dublji jaz izmedju bogatih i siromašnih, i gašenje radnih mesta u sektoru proizvodnje.
Predsednik SAD Barack Obama se ponovo usredsredjuje na ekonomska pitanja. U nedavnim govorima ukazao je da mu je najviši prioritet "ponovna izgradnja lestvica mogućnosti" i ublažavanje nejednakosti u prihodima.
Teškoće naročito pogadjaju belce, a pesimizam pripadnika te rasne grupe u pogledu ekonomske budućnosti njihovih porodica popeo se na najviši nivo od 1987. godine.
Po rezultatima najnovije AP-Gfk ankete, 63 odsto belaca ocenjuje da je američka ekonomija u "jadnom stanju".
Ljudi sa kojima je agencija AP razgovarala, smatraju da će se stanje pogoršati, plate se smanjuju, a nema zapošljavanja.
Mada je verovatnije da će rasne i etničke manjine pre živeti u siromaštvu nego bela većina, rasni dispariteti su se znatno smanjili u poslednjih 40 godina, pokazuju podaci sa poslednjeg popisa.
Ekonomska nesigurnost medju belcima je izraženija nego što pokazuju podaci američke vlade, i zahvata više od 76 odsto odraslih belaca sa 60 godina ili više, pokazuje istraživanje koje će početkom sledeće godine objaviti Oxford University Press.
Ekonomska nesigurnost je u tom smislu definisana kao nezaposlenost gradjanina u nekom trenutku, ili najmanje godinu dana oslanjanja na socijalnu pomoć država ili prihod na zakonskoj granici siromaštva.
Više od 19 miliona belaca živi ispod granice siromaštva koja iznosi 23.021 dolara za četvoročlanu porodicu godišnje. To je više od 41 odsto svih siromašnih u SAD i gotovo dvostruko više od procenta medju crncima.
Ako se nastavi takav trend, do 2030. godine oko 85 odsto svih radnosposobnih odraslih gradjana SAD osetiće ekonomsku nesigurnost.
Foto: Beta/AP