TEMA BROJA – Dobar signal investitorima
I dok svetski mediji dogovor Beograda i Prištine ocenjuju istorijskim, ovdašnja javnost je suzdržanija, mada njen ekonomski deo ne krije zadovoljstvo sve većim šansama Srbije da u junu dobije datum za početak pregovora sa Evropskom unijom. Malobrojni su oni koji se usuđuju da proriču da li će tako zaista i biti, jer nas iskustvo uči da na srpskoj političkoj sceni nema garantovanih repertoara i da scenario može da se promeni u poslednjem trenutku. Tek, trenutno stanje u ekonomiji je više nego dramatično – glavnih glumaca je mnogo – rekordnih milion nezaposlenih. Statistika pokazuje da građani raspolažu sa 80 dinara po obroku, a preduzeća su sve nesposobnija da održe postojeći broj zaposlenih, a kamoli da otvore novo radno mesto. Nelikvidnost, skupi krediti, visoki troškovi državne administracije, nekonkurentnost, pad tražnje previše za ekonomiju koja i mimo svetske krize ima unutrašnje strukturne nelogičnosti i reforme koje godinama odlaže.
Poslovna zajednica, stručna javnost, pa i zvaničnici saglasni su oko rešenja i vide ga u stranim investicijama. Poseban problem je činjenica da u petoj godini svetske ekonomske krize kapitala fali na svim stranama sveta, a da ulagači mnogo pažljivije biraju destinaciju za ulaganje. Srbija kao zemlja koja godinama ide jedan korak napred, a dva nazad prema EU, nije ona koja obećava stabilnost i sigurnost, kako političku, tako i ekonomsku. Takvu sliku šalje kreditni rejting (neinvesticioni, špekulativni nivo) u kome se čita kako trenutna makroekonomska situacija, tako i politička, odnosno, zakonodavna klima, te vladavina prava i sveukupan poslovni ambijent. Eventualnim dobijanjem datuma za početak pregovora sa EU, slika Srbije će se zasigurno izmeniti što je i te kako važno, ali nažalost, po uverenju znalaca, ne i presudno za dolazak svežeg kapitala.
No, prepustimo reč stručnjacima.
Milica Delević, predsednik Skupštinskog odbora za evropske intergracije, ukratko objašnjava benefite dobijanja datuma navodeći da će u tom slučaju Srbija za investitore značiti ’sigurnost i stabilnost’.
“Nema boljeg ohrabrenja za ulagače od stabilnosti i predvidljivosti, kako ekonomske tako i političke. U slučaju dobijanja datuma postajemo uporedivi sa zemljama u EU, to je garant usvajanja i primene evropskih zakona i standarda. Ako pogledate iskustva zemalja koje su ušle 2004. I 2007. godine, primetan je rast investicija nakon otvaranja pregovora što i mi možemo da očekujemo, ali svakako manje jer je kriza“, zaključuje Delevićeva.
Da li to znači i više novca iz pretpristupnih fondova EU?
"Koliko će Srbija dobiti novca iz pretpristupnih fondova zavisi od budžeta EU, a ne od samog čina otvaranja pregovora. Ukoliko dobijemo datum u junu ove godine, to svakako može pozitivno da utiče na odluku EU o visini sredstava koja će izdvojiti za nas kada budu usvajali budžet za narednih sedam godina", objasnio je nedavno Ognjen Mirić, zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije.
Pošto (verovatno) neće biti više novca iz pretpristupnih fondova, to nas još jednom upućuje na strane direktne investicije, koje su Srbiji neophodne. Ognjen Pribićević, savetnik u Institutu za društvenu delatnost i bivši ambassador Srbije u Nemačkoj, podvlači ono što se proteklih nedelja moglo čuti u Briselu: datum je garancija da će Srbija jednog dana postati članica EU.
„Srbija će tada biti označena kao teritorija Unije. Za strane investitore to je ključna stvar, ali ne za one koji dolaze sa 10, 20 ili 30 miliona evra, nego za one koji dolaze sa ogromnim investicijama. Verujem da velike investitore možemo da očekujemo iz Nemačke i Austrije i eventualno Francuske”, konkretan je Pribićević.
Ceo tekst možete pročitati u štampanom izdanju magazina Bizlife
Foto: Beta