
Korisno za sve građane: Kako popuniti Informativnu poresku prijavu
Piše: Marijana Stanković, finansijska direktorka LKV Centra
Ove godine prvi put fizička lica podnose Informativnu poresku prijavu u kojoj daju podatke od posebnog značaja za Republiku Srbiju u fiskalnom smislu, podatke o svojoj imovini i imovini lica povezanih sa obveznikom podnošenja prijave.
Ko su lica koja su obavezna da podnesu ovu prijavu?
To su fizička lica i lica koja su povezana sa obveznikom podnošenja prijave čija je ukupna vrednost imovine (u zemlji i inostranstvu) na dan 01.01.2013. veća od 35 miliona dinara.
Lica povezana sa obveznikom podnošenja prijave su članovi porodičnog domaćinstva (bračni drug, roditelji, deca, usvojenici).
Informativna poreska prijava se podnosi od 15.01.2013. do 31.03.2013.
Prijava se sastoji iz dva dela. Prvi deo (sa oznakom IPP-I) sadrži podatke o imovini podnosioca prijave, a drugi (sa oznakom IPP-II) sadrži podatke o imovini povezanih lica. Ukoliko podnosilac prijave ima više povezanih lica, podnosi se za svako lice poseban IPP-II, ali samo ako povezano lice ima svoju imovinu.
Ukoliko povezano lice takođe ima obavezu podnošenja poreske prijava, onda se u obrazcu IPP-II unose samo osnovni identifikacioni podaci bez podataka o imovini.
Imovina koju je podnosilac prijave dužan da obuhvati informativnom poreskom prijavom:
– nepokretnosti (sve vrste zemljišta, voćnjaci, vinogradi, zgrade, posebni delovi zgrade, garaže, garažna mesta van zgrada, sportski objekti – stadioni, hale, bazeni i tereni)
– akcije i udeli u pravnom licu
– oprema za obavljanje delatnosti u svojini podnosica prijave, bez obzira da li je koristi za obavljanje delatnosti ili ne
– motorna vozila, plovila i vazduhoplovi
– štedni ulozi i gotov novac
– druga imovinska prava:
( – stvarno pravo na nepokretnosti (pravo plodouživanja, pravo upotrebe, pravo vremenskog korišćenja (tajm šering), pravo dugoročnog zakupa, pravo korišćenja građevinskog zemljišta)
– autorsko pravo na pisanom delu, dramskom, dramsko-muzičkom, muzičkom, filmskom delu, delu likovne umetnosti, računarskom programu i prava srodna autorskom pravu (interpretatora, prozvođača fonograma, videograma, emisije i baze podataka)
– pravo na patent, žig, model, uzorak, oznaku geografskog porekla i tehničko unapređenje
– licence
– pravo svojine na drugim pokretnim dobrima pojedinačne vrednosti veće od 100.000 dinara.)
Vrednost imovine se iskazuje stanjem na dan 01.01.2013. u dinarima tj. u dinarskoj protivvrednosti iznosa iskazanog u valuti po srednjem kursu NBS, a prema ceni koja bi se dobila na tržištu u slučaju prodaje imovine.
Ova opredeljujuća tržišna vrednost može biti predmet sporenja ali je na svakom poreskom obvezniku da po ovom kriterijumu utvrdi tržišnu vrednost obzirom da ne postoji univerzalni kriterijum niti ovlašćena institucija (ovlašćeno lice) koja bi vršila procenu.
Popunjavanje tabele u prijavi
Nepokretnosti (tabela I/I)– unosi se ukupna tržišna vrednost nepokretnosti ukoliko je podnosilac jedini vlasnik, odnosno podatak o visini suvlasništva ako nije jedini vlasnik.
Akcije(tabela I/II) – unosi se podatak o broju akcija, vrednosti akcija na tržištu (ukoliko su kotirane na berzi) ili nominalna vrednost akcije.
Udeli u privrednim društvima(tabela Ia/II) – unosi se vrednost upisana kod Agencije za privredne registre jer je procena tržišne vrednosti ovih udela diskutabilna.
Ostala imovina (tabele I/III do I/VI)– po vrsti razvrstani ostali oblici imovine, iskazani po tržišnoj vrednosti, osim za štedne uloge i gotov novac. Štedni ulozi i gotov novac se unose po faktičkom stanju.
Cilj uvođenja obaveze podnošenja informativne poreske prijave je da se metodom unakrsne procene kontroliše prijavljivanje prihoda koji su oporezovani porezom na dohodak građana. Razlika u imovini na početku i kraju kalendarske godine (umanjena za iznos prijavljenog dohotka i imovine stečene na bezteretni način) je neprijavljeni prihod i oporezivaće se porezom od 20% kao drugi prihod u smislu Zakona o porezu na dohodak građana, bez priznavanja normiranih troškova (član 59. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji).
Nova poreska prijava izaziva podozrenje i strah među građanima koji nisu navikli da se „informativno prijavljuju“ o čemu govori i neverovatno slab odziv (ukupno devet podnetih prijava dvadesetak dana pre isteka roka za prijavu). Sve novo naš mentalitet teško prihvata ali obzirom da se očekuje da će ovaj oblik terenske kontrole, kada počne, trajati stalno i da je imovina nešto lako uočljivo, očekujem bolji odziv.