SAD pojačavaju borbu protiv kradje poslovnih tajni

Administracija predsednika SAD Baraka Obame saopštila je da, posle najnovijih hakerskih napada za koje optužuje kinesku vojsku, uvodi brojne nove mere u borbi protiv elektronske kradje poslovnih tajni.

Plan zaštite uključuje diplomatske napore za obeshrabrivanje kradje intelektualne svojine u inostranstvu i bolju koordinaciju u SAD da bi se pomoglo američkim kompanijama da zaštite svoje kompjuterske sisteme.

Unapredjenje zaštite od sajber-kradje planira se da se postigne i intenzivnijom istragom i krivičnim gonjenjem, i kampanjom kojom će se javnosti ukazati na taj problem.

Vlada je saopštila da se sve više širi ekonomska špijunaža, ne samo putem hakerskih napada, nego i regrutovanjem bivših zaposlenih u američkim kompanijama koji imaju informacije o njihovom poslovanju.

„Kradja poslovnih tajni preti američkim poslovima, podriva nacionalnu bezbednost i ugrožava bezbednost američke ekonomije. Ta dela takodje umanjuju izglede SAD za izvoz i ugrožavaju radna mesta“, piše u izveštaju Bele kuće.

Američka kompanija za kompjutersku bezbednost „Mondijant“ je ove sedmice optužila kinesku vojnu jedinicu u Šangaju da je godinama „hakovala“ više od 140 američkih kompanija i krala njihove podatke.

Kineska vlada odbacila je optužbe za hakerske kradje, izveštaj kompanije „Mondijant“ proglasila pogrešnim, i tvrdi da je u stvari Kina žrtva sajber-napada uglavnom iz SAD.

U izveštaju Obamine administracije se navodi da su poslovne tajne vrednosti stotina miliona dolara ukradene zahvaljujući bivšim zaposlenim u Fordu, DuPont-u, General Motorsu, Kargilu i Motoroli.

Obama se prošle sedmice založio za pomoć američkoj industriji u zaštiti kompjuterske mreže od hakerskih napada, posebno u kritičnim ekonomskim sektorima kao što su bankarstvo, energetika i transport.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE