
Koliko nas koštaju javna preduzeća?
Svaki osmi dinar koji privreda Srbije stvori odlazi na direktno ili indirektno finansiranje javnih preduzeća, pokazuje analiza Svetske banke. Izraženo u novcu to je čak 3,73 milijarde evra, odnosno 12,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Taj iznos predstavlja državne garancije za njihove kredite, ali i novac koji se izdvaja za pokrivanje njihovih dugova. I to nije sve. Kroz budžet se, na ime indirektnih subvencija odobri još 1,6 odsto BDP-a, što je oko 477 miliona evra. Samo u toku 2011. godine povezivanje radnog staža u ovim firmama poreski obveznici platili su oko 184 miliona evra, piše Politika.
Dotacije ovim firmama nisu prevelike, iznose oko 0,4 odsto BDP-a, ali su dugovi koje ta preduzeća naprave, neizmirujući svoje obaveze, neuporedivo veći problem. Sudeći prema trogodišnjoj fiskalnoj strategiji Ministarstva finansija i privrede ovaj problem trebalo bi da se reši do polovine 2014, do kad je oročeno završavanje procesa restrukturiranja. Istovremeno subvencije ovim preduzećima biće smanjene, najavljuje se u ovoj fiskalnoj strategiji.
Prilikom izrade strategije o reformi javnih preduzeća, Ministarstvo finansija poziva se i na ocenu Fiskalnog saveta da u Srbiji nakon deset godina tranzicije i dalje postoji oko 1.300 preduzeća pod državnom kontrolom. Ona negativno utiču na ekonomsku efikasnost, podstiču finansijsku nedisciplinu i korupciju, dodaje se.
Konstatuje se i to da je i brzina i uspešnost procesa privatizacije drastično smanjena. Sredinom 2012. godine broj neprivatizovanih preduzeća iznosio je 594, a u njima je zaposleno oko 100.000 radnika. Ukupan knjigovodstveni kapital ovih firmi je negativan. Za 78 milijardi dinara prevazilazi visinu kapitala. Rade, prave gubitke i sve više koštaju građane Srbije. Samo tokom 2010. godine, na primer, ostvarili su gubitak od 40 milijardi dinara.
Kako su kao najveći problem ocenjena preduzeća u restukturiranju biće predložene izmene Zakona o privatizaciji tako što će se proces restrukturiranja ograničiti. Cilj ove mere jeste da sva preduzeća, u kojima radi 64.000 zaposlenih i koja angažuju imovinu vrednu 338 milijardi, moraju da se spreme da u budućnosti posluju na tržišno održiv način.
Prema predloženoj strategiji Ministarstva finansija, insistiraće na ubrzanje procesa privatizacije, povećanju efikasnosti javnih preduzeća, unapređenje pravila korporativnog upravljanja, redovnom objavljivanju finansijskih rezultata i izboru rukovodioca na osnovu profesionalnih kriterijuma.