
Trema – naš veliki neprijatelj
Piše: Iva Crvak, Represent Communications
Jedan od najčešćih strahova kod ljudi je strah od javnog nastupa. Postoji nekoliko vrsta strahova, među njima su urođeni i stečeni strahovi. Dobro je da znate da su samo dva straha urođena – strah od gubitka podloge i strah od naglih, neočekivanih zvukova, dok su svi ostali stečeni. Jedan od glavnih uzroka treme je strah od procene drugih ljudi. To je strah od sramoćenja, da će se videti naši nedostaci, da ćemo postati manje važni ljudima do čije procene i mišljenja nam je stalo. Neki imaju veću tremu pred nepoznatom publikom, a ima i onih koji se najviše plaše procene upravo prijatelja, kolega ili rodbine.
Tremu imamo u različitim situacijama – na ispitu, razgovoru za posao, prilikom držanja prezentacija… Znamo da imamo tremu ako nam srce ubrzano kuca, dlanovi se znoje, imamo mučninu, jezik nam se zapetlja, javlja se crvenilo, znojimo se, zamuckujemo i slično. Trema je reakcija organizma na neprijatnost, nelagodu, neizvesnost.
Bitno je da znamo kako da prevaziđemo tremu, kako brzo da se izvučemo iz tog stanja i nastavimo dalje. Sa tremom se moramo suočiti jer ona i te kako može da nas blokira. Postoji i trema koja može da bude pokretač, da nas motiviše i budemo još bolji. Nije dobro kada uopšte nemate tremu jer to znači ili da vam do toga nije dovoljno stalo ili da ste ušli u rutinu.
Postoji nekoliko načina koji mogu da vam pomognu da savladate tremu.
Prvo je potrebno dobro da se pripremite za svoj nastup ili izlaganje. Kada ste dobro pripremljeni za vas nema neočekivanih situacija, sve držite pod kontrolom. Posebno je važno dobro da naučite početak izlaganja, u prvim minutima da budete dobri, onda je sve lakše. Nemojte ništa prepuštati slučaju, budite spremni na sve, obratite pažnju na detalje i pripremite sav materijal koji vam je potreban.
Ponesite beleške. U beleške možete da pogledate na kratko i onda nastavite dalje da pričate, nikako ne smete da čitate sve od reči do reči.
Vrlo je bitno pravilno da dišete. Postoje razne vežbe disanja koje vam mogu pomoći da se opustite i oslobodite stresa. Koncentrišite se na disanje, udišite na nos, a izdišite na usta. Nekoliko minuta pred nastup, budite sami, dišite duboko i koncetrišite se.
Mislite pozitivno. Ukoliko sve vreme ponavljate sebi da ste loši, da će vam se sigurno desiti neki propust, da niste vi za to i slično, stvarno će se sve to i desiti. Kada pričamo o tremi jedna koleginica često kaže da ako idemo ulicom i sve vreme sebi govorimo da ćemo pasti, da ćemo stvarno i pasti ili saplesti se i na ravnom putu.
Nisam ja za to. Svi će videti koliko imam tremu. Poznate rečenice? Ukoliko drugi misle da vi to možete zašto ne biste i vi verovali u sebe, a publika sigurno manje vidi tremu nego što je vi osećate.
Često govorite u javnosti, vežbanje može dosta da vam pomogne i svaki put će biti sve lakše.
Dođite malo ranije i upoznajte se sa prostorom ili publikom. Prilagodite se publici, prilagodite svoj način izlaganja slušaocima. Dok izlažete, ukoliko imate publiku, pronađite tzv. pozitivno lice, osobu koja vas sluša, ima pozitivan stav i ima blagi osmeh.
Ako ipak zastanete, ponovite ono što ste rekli, ako možete napravite kratku pauzu, pitajte nešto publiku ili recite da je baš sada vreme za radionicu. Ukoliko dobro procenite publiku i mislite da vam to neće zameriti možete i da priznate da ste zastali i zbunili se jer imate tremu, to u nekim situacijama može da bude simpatično.
Uostalom, svi su bar nekada imali tremu, možda i neprijatno iskustvo pa su nastavili dalje. Ako budete verovali u sebe, vežbali i dobro se pripremali za nastupe trema će sigurno vremenom biti sve manja. Nemojte sebi biti najveći neprijatelj, uvidite gde je vaš problem i suočite se sa njim.