
Robne rezerve opet oslonac toplana
Toplane su spremne za početak nove grejne sezone, bez obzira na neizmirene dugove građana i privrede koji u ovom času iznose oko 17 milijardi dinara, kaže Milovan Lečić, predsednik Udruženja toplana Srbije.
Dug toplana prema dobavljačima je oko 18 milijardi dinara, od čega je tri miliona dug za mazut, kaže on i dodaje da su remonti u toku i da će toplane tehnički biti spremne da od oktobra ponovo greju stanove. Problem je, međutim, što većina toplana nije platežno sposobna da dobije kredit od banaka kako bi remonte obavile onako kako bi trebalo, kaže on.
Veliki dužnici su i budžetske institucije kod kojih se jako teško realizuje naplata, a ako se gleda pojedinačno, vidi se da su dugovi privrede i povlašćenih potrošača oko 17 milijardi dinara.
Većih problema ne bi trebalo da bude ni kada je nabavka energenata u pitanju. Očekuje se pomoć Robnih rezervi u nabavci mazuta, kao što je bilo prošle i pretprošle grejne sezone, kaže Lečić, i dodaje da će svaka toplana shodno potrošnji i vrsti energenata ispostaviti zahtev lokalnoj samoupravi za korekciju cene po kvadratu.
– Teško je u ovom času precizirati kolika bi trebalo da bude prosečna cena grejanja, jer toplane troše različite energente. Različite su, takođe, i cene mazuta, gasa ili uglja, tako da je teško reći šta je u ovom času prosek, kategoričan je Lečić.
Cilj je da toplane koje, inače, imaju velika nenaplaćena potraživanja ne preteruju sa zahtevima za novom cenom grejanja, jer će im stepen naplate biti još manji nego sada. Osim toga pri određivanju cene toplane moraju da se rukovode i standardom građana, kaže on.
S druge strane ne može se prenebregnuti ni činjenica da je cena mazuta od prošle grejne sezone u odnosu na cenu grejanja po kvadratu skočila za 160 odsto. Taj disparitet cena mora da se ispravi, jer je to jedini način da se dugoročno reši problem bezbednog rada toplana, pojašnjava Lečić.
Kako i ove grejne sezone ne bi imali problema na relaciji NIS-toplane, zbog mazuta koji jedino ova naftna kompanija može da im ponudi u dovoljnim količinama, a za koji traži avansno plaćanje, Lečić očekuje da će toplanama ponovo u pomoć priteći Robne rezerve, odnosno država.
Dug za prethodnu sezonu 2011-2012. prema Robnim rezervama je 42.400 tona mazuta, što je oko tri milijarde dinara.
Realno je očekivati da većina toplana Direkciji za robne rezerve uputiti zahtev za reprogram duga za prošlu grejnu sezonu i za korišćenje novih količina mazuta, kako bi se obezbedilo redovno grejanje.
Upitan gde je najteža situacija, on kaže uobičajeno – Zaječar je u najtežoj situaciji, gde je početak grejne sezone pod znakom pitanja, ali i u Novom Pazaru, Priboju i Majdanpeku, gde već godinama toplane imaju problem u snabdevanju toplotnom energijom. Pojedine toplane ne duguju samo za prošlu nego i za prethodne dve grejne sezone.