
Za 3 mil evra i 15 radnih mesta Hrvatska oslobađa investitore od poreza na dobit
Preduzetnici koji se odvaže na investiciona ulaganja u Hrvatskoj koja će rezultirati otvaranjem novih radnih mesta odskora će moći da računaju na niz podsticajnih mera Vlade. Među najznačajnijima su svakako one kroz porezne olakšice. Za investicije vredne do milion eura, a kojima se otvara najmanje 5 radnih mesta, stopa poreza na dobit će im se prepoloviti u odnosu na propisanu stopu koja trenutno iznosi 20 odsto i to u razdoblju do 10 godina od početka investicije.
Za pokretanje investicija od 1 do 3 miliona evra, kojima se otvara najmanje 10 radnih mesta, plaća će samo četvrtinu propisane stope poreza na dobit, a za one veće od 3 miliona evra, uz uslov da donesu minimalno 15 radnih mesta, preduzetnici će u celosti biti oslobođeni plaćanja poreza na dobit. Porezne olakšice mogu se dobiti i bez uslova otvaranja novih radnih mesta ukoliko je u pitanju ulaganje u modernizaciju tehnološkog procesa postojećih pogona.
Dugo najavljivani novi zakon o podsticanju investicija koji je Vlada hrvatske napokon uobličila u predlog zakona predviđa, među ostalim, i posebne podsticaje za mikropoduzetnike i njihove investicije u iznosu do 50.000 eura. Te kompanije će takođe moći da računaju na upola manju stopu poreza na dobit, i to na 5 godina, uz uslov da tom investicijom otvore barem tri nova radna mesta. Pored toga se za njih se predviđa i 3000-9000 evra za nova radna mjesta. Novi zakon predviđa i carinske podsticaje i to tako što bi uvoz investicione opreme i mašina koji predstavljaju deo tzv. opravdanih troškova investicionog projekta bio oslobođen carine. S tim u vezi valja napomenuti da bi carinski podsticaj vredio samo do dana pristupanja Hrvatske u Evropsku uniju.
Podsticaji za troškove novih radnih mesta povezanih s investicionim projektom definišu se u zavisnosti od stope registrovane nezaposlenosti u županiji na koju se odnosi. Podsticanje investicionih projekata uključuje i bespovratna sredstva za troškove usavršavanja radnika na novim radnim mestima, i to 25 do 45 odsto za posebna usavršavanja i 60 do 80 odsto za opšta.