
I kasnija trudnoća ima prednosti
Majke koje ranije rode decu imaju manje šansi da pate od komplikacija tokom trudnoće. Međutim, nova studija je otkrila da i rađanje u kasnijim godinama ima svojih prednosti.
Istraživači su otkrili da žene koje rode najmlađe dete sa 40 godina ili kasnije imaju za 44% umanjen rizik od dobijanja raka materice nego one koje su rodile svu decu do 25. Ovaj efekat zaštite traje i decenijama posle.
Rak materice napada endometrijum – tkivo koje oblaže matericu – i to je jedan od najučestalijih oblika kancera u SAD i Velikoj Britaniji. U većini slučajeva obolele žene su u pedesetim i šezdesetim godinama.
Tim sa Univerziteta Južne Kalifornije otkrio je da rizik počinje da opada posle 30. godine za oko 13 odsto za svako petogodišnje odlaganje poslednjeg porođaja.
U poređenju sa ženama koje su se poslednji put porodile pre 25. one koje su najmlađe dete rodile između 30 i 34 imaju manji rizik za 17% a one koje su rodile između 35 i 39, smanjuju rizik od bolesti za 32%.
„Obim studije pokazuje da je kasni uzrast pri poslednjem porođaju značajan zaštitni faktor kada se uzmu u obzir i ostali faktori za koje se zna da utiču na bolest – telesna težina, broj dece i uzimanje oralne kontracepcije“, kaže vođa istraživanja, dr Veronika Setiavan.
Istraživanje, za koje se veruje da je najveće do sada, proučavalo je podatke četiri bliske studije i 13 kontrolnih studija. Ukupno je obrađen 8.671 slučaj raka materice i skoro dvostruko više kontrolnih slučajeva.
„Otkrili smo da se niži rizik nastavlja kod starijih majki i u kasnijem dobu, čak i kad pređu 70, što pokazuje da ova zaštita traje više godina i to nezavisno od vrste raka“.
Rak materice je podeljen na dva tipa: učestaliji tip 1, za koji se misli da je povezan sa nivoom estrogena, i agresivniji i smrtonosni tip 2, za koji se veruje da se razvija nezavisno od hormona.
Iako je neophodno još istraživanja na ovu temu, dr Setiavan je rekla da se razmatra nekoliko potencijalnih mehanizama. Moguće je da žene sposobne da zatrudne u kasnijem uzrastu imaju zdrav endometrijum ili su imale više menstrualnih ciklusa bez ovulacije.
Druga mogućnost je produženo izlaganje progesteronu tokom trudnoće, što može biti blagotvorno naročito kod starijih trudnica.
„Ova studija pokazuje važan zaštitini faktor kod raka materice a kada budemo znali kako tačno fukncioniše taj odbrambeni mehanizam, bolje ćemo razumeti ovu bolest i moći ćemo da je sprečimo“.
Rezultati studije su dostupni i online na sajtu American Journal of Epidemiology.