
Srbija: Fakultet koji deli diplome za savetnike estradnih ličnosti
U Beogradu, Novom Sadu i Šapcu univerzitet UNM nudi diplome za titulu estradnih stilista, savetnika estradnih ličnosti kao i psihoterapeut i duhovni savetnik.
U podužem spisku zanimanja do kojih „otvara vrata“ diploma ovog fakulteta poručuju da se njihovi studenti takođe mogu zaposliti i kao trend dizajneri ili osnivači sopstvene akademije, ali i kao životni treneri za koje navode da predstavljaju opšte popularno sveobuhvatno zanimanje.
Ovaj univerzitet funkcioniše bez dozvole za rad i akreditacije, piše B92.
Za sticanje ovih veština studenti plaćaju visoke školarine. Neki od predavača na ovom univerzitetu su poznate estradne zvezde i stilisti kao i duhovni savetnici ogranka zabranjenog rehabilitacionog centra Crna Reka, koji je postao poznat fizičkom maltretiranju onih koji se leče od narkomanije.
Nisu u registru akreditovanih univrziteta u Srbiji. Na tom fakultetu kažu da njihovi studenti nisu srpski nego američki. U ministarstvu prosvete ne znaju da univerzitet UNM postoji, jer su registrovani kao udruženje građana.
„Mi smo univerzitet prirodne medicine koji je akreditovan u Sjedinjenim Američkim Drzavama u Kaliforniji imamo franšizu i licencu za pretstavljanje tog univerzieta u jugoistočnoj Evropi. Inače pravno lice srpsko koje je potpisalo ugovor je centar za Hebrejski jezik i kniževnost i centar za estetiku i kozmetologiju tako da mi po tom osnovu funkcionišemo u Srbiji“, kaže Željko Stanojević PR fakulteta UNM.
B92 je pokušao da utvrdi i ko kontroliše rad ovakvih fakulteta. Pošto ovakve ustanove nisu nigde registrovane niko nije nadležan za njih i oni nesmetano da rade.
„Prema zakonu o visokom obrazovanju diplome imaju pravo da izdaju samo ustanove koje su akreditovane, kako strane tako i domaće. Fakultet koji ste vi spomenuli nije akreditovan niti se prijavio za akreditaciju. Jedini način da program bude akreditovan je da program bude zasnovan na nauci. „, kaže za B92 iz Komisije za akreditovalje univerziteta/fakulteta Vera Vujčić.
Akreditaciona komisija i ministarstvo prosvete savetuju budućim studentima da upisuju isključivo akreditovane univerzitete. Preporučuju da ne verujete u sve što čujete i relevantnost univerziteta proverite na sajtu ministarstva prosvete.