U čuvenim Veneovim zbirkama matematičkih zadataka 15.000 grešaka
Više od 40 godina srednjoškolci u Srbiji učili su matematiku iz čuvenih Veneovih zbirki u kojima je bilo čak 15.000 grešaka, od kojih mnoge nisu nimalo beznačajne. I za sve to vreme gotovo nijedan nastavnik nije primetio ovaj veiliki propust.
Do ovog otkrića došao je nekadašnji profesor svih matematičkih predmeta na Elektrotehničkom fakultetu u beogradu, Dobrilo Tošić nakon što je njegova unuka, inače odlična učenica, dobila četvorku na pismenom zadatku iz matematike. Profesor Tošić, autor 18 knjiga, detaljno je proučio zbirku, uradio ponovo sporni zadatak i došao do istog rezukltata kao i njegova unuka, a koji je navodno netačan. Shvatio je da nastavnica njegove unuke nije ni proveravala rešenje iz zbirke, u kojoj je kasnije pronašao neverovatan broj grešaka.
Dešavalo se, kako kažu upućeni, tu i tamo da se neki učenik drznuo da profesoru skrene pažnju na grešku koju bi uočio u zbirci, ali je umesto pohvale dobijao ukor ili ćušku. Greške su primećene, i to slučajno, tek pre nešto više od godinu dana, pa sada konaćno đaci uče iz ispravnih zbirki.
Od pre gotovo pola veka, kada je izašlo prvo izdanje zbirki koje je napisao čuveni srpski matematičar Vene T. Bogoslavov, štampano je pola miliona primeraka i ova zbirka je sve to vreme bila neprikosnoveni autoritet i obavezan priručnik u nastavi iz matematike od prvog do četvrtog razreda srednje škole.
Autoritet zbirke nije dovođen u pitanje sve do pre godinu i nešto dana. Ispostavilo se da profesorka nije ni proveravala Veneovo rešenje u zbirci, siguma u njegovu tačnost. Profesor Tošić je onda proverio zadatke sa još pedesetak strana iz Veneove zbirke i otkrio gomilu grešaka. Video je da rešenja nekih zadataka nisu tačna dok je kod drugih postupak bio potpuno pogrešno postavljen. Bilo je tu i dosta materijalnih grešaka… Najstrašnije je što nastavnici nisu primetili ove greške i što su decu pogrešno učili tolike godine, otkriva izvor Pressa blizak prosvetnim krugovima u Srbiji.
Pošto je ustanovio greške, kaže naš sagovomik, profesor Tošić se obratio Zavodu za udžbenike, izdavaču Veneovih zbirki.
– Rukovodstvo Zavoda je odmah zamolilo profesora Tošića da proveri sve zadatke iz zbirki Venea T. Bogoslavova i da pripremi njihovo novo, ispravljeno izdanje. Tako je ovog septembra Zavod štampao novo izdanje zbirki, koje su zahvaljujud profesoru Tošiću očišćene od grešaka“, kaže sagovomik Pressa.
U izveštaju koji je Tošić napisao izdavaču stoji da je prema njegovoj skromnoj proceni utvrdio da je u sve četiri knjige bilo oko desetak ispravki po stranici, dakle ukupno oko 15.000 grešaka.
Desanka Radunović, predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta i profesorka matematike na Matematičkom fakultetu, kaže da prosto ne može da veruje da je u Veneovim zbirkama moglo da se potkrade toliko grešaka: „Generacije su učile iz tih zbirki. Bilo je tu mnogo pametne dece i sjajnih profesora. Ne mogu da verujem da su svi prevideli toliko grešaka. Treba postaviti pitanje šta sve profesor Tošić podrazumeva pod greškom.“