Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Dušan Bajatović

    „Pola Evrope će da se smrzne… u Srbiji gas neće poskupeti“

    Neće biti poskupljenja gasa za industriju i građane do kraja grejne sezone, poručio je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.

    Inače, cene nafte i gasa rastu zbog straha da će ukrajinsko-ruska kriza poremetiti snabdevanje širom sveta.

    Cena evropske nafte Brent, koja se smatra međunarodnim standardom na naftnom tržištu, dostigla je sedmogodišnji maksimum od 99,38 (73 funti) dolara po barelu, a cena gasa u Evropi porasla je za više od 10 odsto nakon ruskog priznala nezavisnosti Donjecke i Luganske Narodne Republike (DNR i LNR).

    Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović uverava građane da shodno odluci vlade gas neće poskupeti ni za domaćinstva ni za industriju.

    On je za TV Prva rekao da su predsednici Aleksandar Vučić i Vladimir Putin dogovorili 60 posto gasa po ceni od 270 dolara za hiljadu kubnih metara i dodao da se ostatak kupuje od Rusa po berzanskoj ceni, a od trgovaca po ceni većoj za proviziju.

    Za mesec ili dva počinju pregovori o novom gasnom ugovoru

    Sporazum o ovoj ceni važi do početka juna, a Bajatović je najavio da će polovinom marta odnosno početkom aprila početi pregovori sa Rusima o novom gasnom ugovoru.

    Dodao je da se nada da će biti zaključen na najmanje 10 godina.

    On je procenio da bi cena u tom ugovoru mogla da bude barem 30 posto niža od sadašnje tržišne cene gasa koja nešto preko 800 dolara za hiljadu kubika – odnosno oko 600 dolara.

    Ali nije samo novac u pitanju, već i količina gasa koju možete da kupite, upozorio je direktor Srbijagasa.

    „Pola Evrope će da se smrzne…“

    „Pola Evrope će da se smrzne, ulozi u toj priči uopšte nisu naivni“, istakao je Bajatović.

    Rekao je da trenutno Srbija ima 115 miliona kubika svog gasa uskladištenog u Banatskom Dvoru i 165 miliona ruskog, a da postoje i bezbednosne rezerve.

    On je rekao da je država pronašla sredstva u budžetu da finansira količine gasa a da je kredite uz garancije države uzeo i Srbijagas.

    Ne kuburimo sa novcem, ali ne možemo ni da se razbacujemo

    „Što se novca tiče ne kuburimo za sada, ali ne možemo da se razbacujemo”, rekao je on, ali nije želeo da kaže koliko je do sada na gas potrošeno.

    Povodom krize u Ukrajini, on je rekao da se sada vidi značaj Balkanskog toka i dodao da Srbija ne bi trebalo da bude ugrožena po pitanju količina gasa.

    Srbija neće imati problema sa gasom

    Bajatović je istakao da Srbija neće imati problema sa gasom i ocenio da država za sada preduzima sve mere da ne dođe do problema.

    Na pitanje da li bi moglo da se desi da se od Srbije traži da se odrekne uvoza ruskog gasa, Bajatović je odgovorio protiv pitanjem: „A koji bismo onda gas kupovali?“

    On objašnjava da se neće dogoditi da se uvedu sankcije na uvoz ruskog gasa u Evropu, jer ne postoji neki drugi, na primer, američki gas, koji bi mogao da ga zameni.

    Da li nas čeka DRASTIČAN SKOK cena nafte zbog ukrajinske krize?

    Izvor: Tv Prva

    Foto: Printscreen

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE