Lekari ponovo dežuraju noću i ugrađuju stentove

Lekari u Urgentnom centru u Beogradu ponovo dežuraju noću i pacijentima koji dožive infarkt ugrađuju stentove, metalne opruge koje spašavaju život. Ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje, koji je i bio razlog obustave rada, juče su potpisali interventni kardiolozi i tehničari.
 
Kako je “Blic” pisao u proteklih šest dana, u Kliničkom centru Srbije posle 19 sati sale za kateterizaciju bile su prazne jer timovi lekara, koji su dežurali non-stop, tri meseca nisu dobijali dodatni novac koji im je bio zagarantovan ugovorom sa RFZO. Zbog toga su pacijenti, umesto da im se ugrađuju stentovi, dobijali isključivo trombolitičku terapiju koja se ranije primenjivala samo u malim sredinama u kojima ne postoje centri s angiosalama. Ova terapija nekima može da pomogne, ali u većini slučajeva postoji mogućnost da dođe do komplikacija, trajnog invaliditeta, pa čak i smrti.
 
Direktor Klinike za kardiologiju u Kliničkom centru Srbije prof. dr Petar Seferović objašnjava da se sve desilo zbog birokratske sporosti.

„Niko nije hteo da zaustavi rad ovih intervencija, pogotovu što su timovi besprekorno organizovali noćni rad, što traje već šest godina. Jednostavno, ugovor o dodatnom plaćanju istekao je 1. septembra svima koji su dežurali 24 sata u salama za kateterizaciju. Ljudi su želeli da ih ponovo potpišu. Tu je iz birokratskih razloga nastao spor između uprave KCS i RFZO“, objašnjava on.
Još od 2005. godine napravljen je dogovor sa RFZO da sale za kateterizaciju dežuraju 24 sata ne samo u Kliničkom centru Srbije već i u institutima u Sremskoj Kamenici i Nišu kako bi pacijenti u pravo vreme dobili adekvatnu terapiju. Naravno, svaki tim je za to bio dodatno plaćen.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE