
Zatvara se gradska deponija u Kragujevcu
Kragujevačka gradska deponija u Jovanovcu, na kojoj se svake godine odlaže oko 55.000 tona otpada, treba da bude zatvorena i u narednih šest meseci biće ponuđena alternativna rešenja za odlaganje komunalnog i industrijskog opada.
Centralna deponija u Jovanovcu koja se prostire na oko 15 hektara već koristi se već 40 godina za odlaganje razne vrste otpada.
Član gradskog veća za zaštitu životne sredine Srdjan Matović je rekao agenciji Beta da je deponije centralni ekološki problem Kragujevca i da će u narednih nekoliko godina morati da bude zatvorena.
„Njen ‘rok trajanja’ je ograničen, a ima se u vidu i uticaj ovog smetlišta na obližnja naselja Petrovac, Jovanovac i Uglješnica gde živi veliki broj meštana“, rekao je Matović.
On je rekao da je Grad Kragujevac na tenderu poverio konsultantskoj kući iz Beograda „Envi teć“ posao izrade Lokalnog plana upravljanja otpadom Kragujevca.
„U narednih četiri do šest meseci ta firma treba da izradi dokument sa rešenjem za odlaganje otpada na novoj lokaciji i načinima upravljanja otpadom“, rekao je Matović i dodao da je lokalna sampuprava odvojila za te svrhe oko dva miliona dinara.
Prema njegovim rečima, rešavanje problema odlaganja otpada je hitno s obzirom da na području grada Kragujevca i okolnih sela ima preko 150 divljih deponija, kao i da 30 odsto stanovnika u selima nema mogućnost da odlaže otpade u kontejnerima.
„Treba imati u vidu i nove investicije u Kragujevcu, veliki broj trgovinskih firmi, kao i poslovanje fabrike Fijat u Kragujevcu, koja će kada počne serijsku proizvodnju po svakom novom vozili praviti od 150 do 200 kilograma otpada“, rekao je Matović.
Izrada Lokalnog plan upravljanja otpadom je zakonska obaveza i taj dokumenta mora da bude usvojen na skupštini grada Kragujevca.
Predstavnik firme Envi teh Dragana Jakovljević je rekao novinarima u Kragujevcu da će u terenskom radu prvo precizno biti ustanovljene količine i generatori otpada,koje su vrste otpada u pitanju kao i koje se kolicicne i vrste moguočekivati u narednih deset godina.
Pored predstavnika gradske uprave, inspekcijskih službi i predstavnika komunalnih preduzeća u taj posao biće uključeni i svi koji „proizvode“ neku vrstu otpada.
U Kragujevcu je danas održan prvi sastanak radne grupe kojoj je poveren posao izrade lokalnog plana upravljanja otpadom.