
Roman „Tigrova žena“ uskoro u prodaji
Roman “Tigrova žena“ Tee Obreht od 1. septembra će se pojaviti u knjižarama u izdanju izdavačke kuće “Laguna” koja je u aprilu ove godine, otkupila je ekskluzivna prava za objavljivanje knjige u Srbiji.
Knjiga ovogodišnje dobitnice nagrade „Orindž“ u domaćim knjižarama pojaviće se u prevodu Dubravke Srećković. Tea Obreht rođena je kao Tea Barjaktarević 1985. u Beogradu, a nakon početka rata u bivšoj Jugoslaviji njena porodica se seli prvo na Kipar, zatim u Egipat, da bi 1997. emigrirali u SAD. Tea je studirala na Univerzitetu Južna Kalifornija, dok je diplomu iz kreativnog pisanja stekla na Univerzitetu Kornel. Među uzore ubraja Ivu Andrića, Ernesta Hemingveja i Gabrijela Garsiju Markesa, koji su svi bili vrsni pripovedači. Kritičari posebno hvale Teinu sposobnost da na engleskom jeziku verno prikaže kulture koje su Amerikancima vrlo daleke, pa je čak nazivaju i balkanskim Singerom.
Roman “Tigrova žena“ smešten je u neimenovanu balkansku državu u kojoj gluvonema devojčica uspostavlja neobično prijateljstvo sa tigrom koji je pobegao iz zoološkog vrta.
– To je porodična saga, koja se dešava u izmišljenoj provinciji na Balkanu. Priča je o ženskom naratoru i njenom odnosu sa dedom, koji je lekar. To je saga o lekarima i njihovom odnosu prema smrti kroz sve ratove koji su pogađali Balkan – istakla je autorka.
Okvirnu priču “Tigrove žene“ čini, pripovest mlade doktorke Natalije: njeno putovanje u nekada svoju a sada susednu zemlju, u okviru humanitarne misije, prati priču o ratu i njegovim produženim dejstvima, koja se u prvom delu završava smrću Natalijinog dede u nepoznatom mestu, pod nepoznatim okolnostima.
U drugom delu pripovesti smenjuje se više povezanih priča, pretežno zasnovanih na folklornoj mitologiji ali i na epici narodne poezije: pre svega pripovesti o besmrtnom čoveku i o Tigrovoj ženi. U obe te priče-okosnice prepoznaju se realistički elementi, “seoska urbana legenda“, a u “međupričama“ – o Dariši Medvedu, o kasapinu Luki, o apotekaru – Tea Obreht se pak bliži faktografskom izlaganju lokalnih narodnih predanja, zajedno s junacima natprirodnih atributa.