Šta sve može oštetiti sluh?

Znamo da rad u bučnom okruženju i neke bolesti kao što su zauške mogu da stvore probleme sa sluhom. Iznenađujuće je, međutim, da do gubitka sluha mogu da dovedu i korišćenje vijagre, ujed krpelja, alergije na hranu…


Nedavno je otkriveno da pasivno pušenje povećava rizik od gubitka sluha. Takođe, vijagra i slični lekovi koji povećavaju protok krvi u određena tkiva mogu da imaju sličan efekat na sluh, piše Dejli mejl.

Vijagra

Jedna američka studija u kojoj je učestvovalo više od 11.000 muškaraca ustanovila je da oni koji su koristili vijagru i slične lekove imaju duplo veće šanse za gubitak sluha.

Alergije na hranu

Alergija na hranu često se ispoljava kao osip po telu, ali ona može da utiče i na sluh. U istraživanju, sprovedenom na Univerzitetu Džordžtaun, 78 odsto onih koji pate od sekretorne upale uha poznate pod nazivom „lepljivo uho“ alergično je na neku hranu.
Prostor iza bubne opne, koji omogućava prenos zvuka, ispunjen je vazduhom, ali kada se organizam bori sa alergijskom reakcijom, taj prostor može da ispuni tečnost.

Ujed krpelja

Krpelji prenose Lajmsku bolest, čiji rani stadijum uključuje osip, simptome slične gripu i bolove u zglobovima. Ako se u roku od nedelju ili dve ne postavi dijagnoza i ne počne sa lečenjem javljaju se gubitak sluha, glavobolja, bol u mišićima, a može doći i do vrtoglavice. Problemi sa sluhom nisu trajni i nestaju nekoliko nedelja od početka lečenja Lajmske bolesti.

Antibiotici

Tip antibiotika poznat kao aminoglikozidi, a koriste se za lečenje teških infekcija, kao što su tuberkuloza ili septikemija mogu da izazovu stalne probleme sa sluhom.
Zaposleni na Institutu za zdravlje deteta u Londonu, otkrili su da neki pacijenti imaju genetske mutacije koje ih čine osetljivijim na ove antibiotike, pa su skloniji gubitku sluha u toku terapije.

Moždani udar

Moždani udar može da dovede do paralize, problema u komunikaciji pa čak i problema sa gutanjem. Ali, ako se dogodi u prednjem temporalnom režnju, malo ispod čela, takođe može da izazove gubitak sluha, jer je zaustavljen dotok krvi do unutrašnjeg uha.
Zanimljivo je da iznenadni gubitak sluha može da bude znak upozorenja za opasnost od moždanog udara. Tajvanski istraživači su otkrili da su pacijenti koji su iznenada izgubili sluh imali pet puta veće šanse da dožive moždani udar u narednih pet godina.

Disleksija

Većina ljudi misli da je disleksija samo problem sa čitanjem, ali jedna studija nedavno objavljena u časopisu „Science“ pokazuje da ona može da utiče i na spoobnost uha da obradi zvuk. Istraživači sa Masačusetskog instituta za tehnologiju pronašli su ljude sa disleksijom koji imaju probleme da prepoznaju glasove i povežu ih sa licima koja ih izgovaraju.

Hemoterapija

Lekovi na bazi platine, kao što je cisplatin, koji se koristi se za lečenje raka testisa, jajnika i bešike mogu da izazovu gubitak sluha, kao sporedni efekat.
Istraživanje je pokazalo da je 61 odsto od 67 pacijenata lečenih hemoterapijom na bazi platine pretrpelo gubitak sluha.

Herpes i lekovi protiv malarije

Bolna infekcija nerava i dela kože oko njih izazvana Herpes varičela zoster virusom ponekad utiče i na nerve u glavi i sposobnost sluha, a to stanje je poznato kao Remzi – Lov sindrom. Zajedno sa gubitkom sluha Herpes može da dovede do paralize lica (Belova paraliza) i izazove vrtoglavicu. kašnjenje lečenja može da dovede do trajnog gubitka sluha.
Lekovi protiv malarije imaju neprijatne nuspojave, naročito kinin. On takođe, može da izazove i gubitak sluha.

Dijabetes

Gubitak sluha povezan sa dijabetesom je češći nego što se obično misli. Dijabetes može da oštetiti živce i krvne sudove u celom telu, pa tako i u uhu.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE