(FOTO) Najčudniji svetski festivali
Džeremi Hanter je proveo 35 godina snimajući i proučavajući prastare rituale i festivale u 60 zemalja sveta, od Nove Gvineje pa do Saudijske Arabije. Pogledajte najzanimljivije slike.
Vekovima su se narodi borili za vlast nad zemljištem, ženama i životinjama. Ovo je mudman iz sela Vahgi u blizini Mount Hagena gde se vračanje koristilo kao jedno od oružja u borbi protiv klanova. Svoja tela su bojili glinom i pravili strašne maske kao deo njihovog psihoološkog rata.
Mursi – pleme bez šefova ili vođe – zauzimaju zemljište u južnoj Etiopiji između reke Omo i njenih pritoka. Karakteristična crta ovog plemena su labijalne ploče koje nose žene i one predstavljaju izraz socijalnog statusa. Uklanjaju se samo kada jedu ili piju, ali nikada kada su muškarci blizu.
Važan deo kulturnog života u Novoj Gvineji je Peva-Peva, prilika da članovi izraze svoju plemensku solidarnost.
U monaškom gradu Labrang održava de veliki festival kojim se najavljuje dolazak Nove tibetanske godine. Tada se svi monasi se okupe ispred „Života Bude“ koji je predstavljan sa stotinama duhovnih poruka. Čitanje istih traje nekoliko sati tokom koga monasi moraju stajati nepomično, bez obzirna na hladne uslove i temperaturu od oko -27 stepeni.
Alphorn festival svake godine u Bavarskoj okuplja mnogo muzičara koji improvizuju zvuk koji se vekovima koristio za slanje signala preko alpskih dolina.
Vode u zalivu u okolini Mont St Michel-a u Normandiji imaju jednu od najjačih plima u svetu. U retkim prilikama kada se to dogodi stotine hodočasnika hoda po zalivu.
Festival plesa, golotinje, kostima i interesantnih šešira u Cayenne – glavnom gradu Francuske Gvineje.
Kroz tri dana festivala joj se odvija još od 17. veka ljudi paradiraju ulicama u kostimima bizarnih životinja i pokušavaju da skrenu pažnju na sebe.
Svake godine se u Sardiniji održava festival na kome se bira najbolji konjanik u regionu koji postaje bog-konjanik. Njegove veštine su stavljene na krajnji test i ako on u toku dana padne sa svog konja veruje se da je čitavo bogatstvo regiona u opasnosti u narednih 12 meseci.