Gde ruski bogataši drže pare?
Najmoćniji ruski bogataši već dve decenije ponašaju se kao „peta kolona“ vodećih zapadnih zemalja, piše poznati moskovski časopis „Argumenti i fakti“.
Naime, kako tvrdi list, oni su u off šor zone tokom minule dve decenije „preneli“ oko dva biliona dolara, ravno šteti koju je Rusija pretrpela za vreme Drugog svetskog rata (1941-1945).
Zapad se ne libi da svoje principe i shvatanje pravde brani i oružjem, kao što to čini na Bliskom istoku bombardujući zemlje u kojima vlasti nisu po volji Sjedinjenih Američkih Država i njenih saveznika, ili u slučaju desetina visokih ruskih činovnika koji su se našli na „crnom spisku“ Vašingtona posle „sumnjive“ smrti, u istražnom zatvoru u Moskvi, jednog biznismena za kojeg analitičari tvrde da je, u stvari, bio britanski i američki obaveštajac, piše glavni urednik AiF Nikolaj Zjatkov.
Zjatkov tvrdi da se, međutim, ta vrsta prakse vodećih zapadnih zemalja uopšte ne primenjuje na prebogate ruske oligarhe koji su u „divljoj“ tranziciji, početkom 1990-tih, preuzeli za mizerne sume i na nameštenih aukcijama ogromna preduzeća i kapital stvoren u eri Sovjtskog saveza, a zatim počeli, pretežno u off šor zone, na Kipru i drugde i švajcarske banke, da prenose ogromne novčane sume.
„Kao da se tamo (na Zapadu) specijalno za naše bogataše stvaraju posebni uslovi i povoljni režimi za transfer novca iz Rusije“, napisao je glavni urednik AiF, podsećajući da je tako od kada je njegova zemlja u jesen 1991. postala medjunarodno priznata država, domaćim bogatašima omogućeno da „prebace“ na Zapad više od dve hiljade milijardi dolara, a da se poslednjih godina transfer novca u pravcu tzv. „poreskih“ rajeva „ustalio“ na oko 200 milijardi dolara u roku od 12 meseci.
Sve to rade ruski oligarsi koji su kršili i nastavljaju i sada da nepoštuju domaće zakone, iznoseći iz zemlje ogroman novac i kupujući po Evropi i drugde po svetu skupocene nekretnenine, sredstva masovnog informisanja, poznate fudbalske i neke druge sportske klubove.
„I niko u zapadnim centrima upravljanja ne provera da li je novac kojim se obavljaju te transakcije dobijen legalno ili ne“, tvrdi se u napisu AiF.
To se dogadja, kako naglašava Zjatkov, baš u periodu kada su SAD i druge zemlje usvojili nove, strože, propise za poslovanje njihovih bogataša, posebno vodeći računa o uslovima pod kojima oni mogu da „izvode“ svoj novac u tzv. off šor zone.
SAD su povratile, zahvaljujući baš primeni takvog zakona, u državnu kasu milione dolara, piše AiF i dodaje da je i poznati berzanski spekulant Džordž Soroš rešio da zatvori vlastiti hedž-fond, jer će od marta 2012. morati potpuno da otkrije način vlastitog poslovanja, što ranije nije bio obavezan, pa je na raznim sumnjivim operacijama zaradio desetine milijardi dolara.
Ruski oligarsi nastavljaju, međutim, da i dalje „prevode“ na Zapad nepošteno stečeni kapital, piše dalje AiF i otkriva da neki domaći bogataši istovremeno mesecima ne isplaćuju zaradu radnicima koji su zaposleni u njihovim fabrikama, a što je još gore dogadja se da pojedine kompanije i zatvaraju, te hiljade zaposlenih „sele“ na ulicu.Poznat je slučaj nekadašnjeg najbogatijeg ruskog oligarha Mihaila Hodorkovskog koji je zbog neplaćanja poreza otišao na dugogodišnju robiju i od tada je objekt stalnog interesovanja raznih zapadnih boraca za ljudske prava, konstatuje AiF i dodaje da kolege tog bivšeg vlasnika nekad najmoćnije domaće naftne kompanije i sada lagodno posluju u „sivoj“ zoni i iznose kapital iz Rusije, uz saglasnost vodećih zapadnih političara.
Tako je u Rusiji nastala postojeća „peta kolona od ruskih oligarha“, navodi glavni urednik AiF i zaključuje da zbog toga investicije u Rusiju dolaze, barem kad je reč o domaćim biznismenima, kao „mala kišica u sparnom danu, ne uspevši da se spusti na zemlju.“