Dva antidepresiva nedelotvorna kod obolelih od Alchajmera
Dva antidepresiva, koja se uobičajeno prepisuju pacijentima obolelim od Alchajmerove bolesti izgleda da ne samo što nisu efikasna, već mogu da izazovu neželjena propratna dejstva kao što su muka i pospanost, poručuju britanski stručnjaci s Psihijatrijskog instituta pri londonskom Kingz koledžu.
Radi se o medikamentima „sertralin“, koji kompanija „Fajzer“ distribuira pod imenom „zoloft“ i „mirtazapin“, koji je u SAD poznat i pod nazivom „remeron“, izveštava Rojters.
Istraživanje, kojim je rukovodio profesor Sube Banerdži, obavljeno je na 326 osoba kojima je dijagnoza Alchajmera postavljena najmanje mesec dana ranije.
Ispitanici su podeljeni u tri grupe, približno jednake po broju. Onima iz prve je davan „sertralin“, iz druge „mirtazapin“, a iz treće placebo.
Posle 39 nedelja, nije utvrđena bitnija razlika između tri grupe u opadanju nivoa depresije. Istovremeno su ispitanici iz prve dve grupe češće prijavljivali neželjena propratna dejstva nego oni iz grupe na placebu.
U grupi na „sertralinu“ 43 odsto ispitanika je prijavilo gastrointestinalne probleme kao što je muka, dok se u grupi na „mirtazapinu“ 41 odsto pacijenata požalio na pospanost. Istovremeno se u grupi na placebu samo 26 odsto požalilo kako se ne oseća dobro.
Britanski tim zato savetuje lekare da dobro promisle pre nego što obolelima od Alćajmera prepišu neki od navedena dva leka.
Trenutno ne postoji lek koji moze da promeni tok Alchajmerove bolesti, od koje širom sveta boluje 26 miliona ljudi za čiji se tretman troši preko 600 milijardi dolara godišnje.