Biogorivo podstiče poskupljenje hrane

Vlade širom sveta trebalo bi da prekinu politiku podsticanja proizvodnje biogoriva jer ona dovodi do poskupljenja hrane, upozorilo je 10 uticajnih međunarodnih institucija i agencija, uključujući Svetsku banku, MMF, Svetsku trgovinsku organizaciju i Svetski program za hranu.


Njihov zajednički izvještaj ide u prilog sve većem protivljenju ciljevima za povećanje biogoriva i subvencionisanju njihove proizvodnje u Evropi, Kanadi, Indiji i SAD.

„Vlade članica G20 treba da odustanu od politike subvencionisanja proizvodnje ili potrošnje biogoriva“, ukazano je u ovom dokumentu, pripremljenom na zahtev lidera te grupacije najrazvijenijih svetskih ekonomija.

Posebno je upozoreno da će se, „ako su cene nafte visoke, a za useve se više plaća na energetskom nego na prehrambenom tržištu, proizvođači preorijentisati na biogoriva, što će uvećati cene hrane“.

Biogoriva su apsorbovala oko 20 odsto roda šećerne trske u 2007-2009, devet odsto roda uljarica i tvrdih žita i četiri procenta šećerne repe, naveli su autori koji, međutim, nisu uzeli u obzir da nusproizvodi biogoriva mogu biti korišćeni kao dodaci stočnim hranivima, što donekle umanjuje njihov negativan uticaj na isporuke hrane.

Najveća zabrinutost zbog biogoriva vlada u EU, koja je već spremna da revidira svoj cilj učešća biogoriva od 10 odsto u ukupnoj proizvodnji goriva do 2020.

Proizvodnja biogoriva takođe trpi sve jače kritike jer podstiče uništavanje šuma radi oslobađanja zemljišta za uzgajanje useva, što dovodi do povećanja emisija ugljen-dioksida, koje bi mogle biti veće od ispuštanja tog gasa s efektom staklene bašte iz fosilnih goriva. Time bi šteta od biogoriva mogla biti veća neko korist.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE