Hrvatska: Najavljena 31. Kulenijada
Turistička zajednica Grada Požege i ove godine pod pokroviteljstvom Grada Požege organizuje tradicionalnu Kulenijadu, koja se organizuje već 31. godinu.
 Kako je izjavio predsednik TZ Grada Požege, gradonačelnik Zdravko Ronko, reč je o jednoj od najstarijih takvih manifestacija u Hrvatskoj koja ima za cilj promociju i prezentaciju kulena kao izvornog, autohtonog proizvoda.
 
I ove godine očekuje se 50-tak proizvođača sa više od 70 uzoraka kulena. Samo ocenjivanje kulena bit će u petak, 10. juna u prostoru mesne industrije „Papuk“,  dan kasnije bit će organizirana i tradicionalna degustacija za  građanstvo u Pješačkoj zoni uz prigodni muzicki program te popratne degustacije sireva i vina,  a Zdravko Ronko najavio je i niz novina u organizaciji „Kulenijade“,  neke već i ove godine.
 
„Menja se ocenjivački listić, tako da će  rezultati biti poznati isti dan dok je još prisutna i Ocenjivačka  komisija, a svaki takmicar će dobiti svoj listić sa ocenama stručne  komisije, kako bi videli gde su postigli bolje ili lošije rezultate u  samoj izradi kulena. Bit će do i dobro iskustvo te poticaj za daljnji  rad“, izjavio je Zdravko Ronko, koji je najavio i provedbu ankete među  proizvođačima kulena obzirom da je došlo do različitosti u njegovoj  proizvodnji. „Imamo onaj tradicijski i industrijski kulen te predlažemo  već za 32. Kulenijadu da se te dve proizvodnje odvoje jer bi se tako  dobile i korektnije konačne ocene.
Predlažemo  i da ocenjivanje uzoraka potraje dva dana obzirom na njihov velik  broj, tako da članovi Ocenjivačke komisije nisu u mogucnosti  za jedan dan probati 80-tak uzoraka i pri tom biti objektivan. Još ako  se dogovorimo da se jedan dan ocenjuju tradicionalni a drugi dan  industrijski kuleni bit će još bolje. Osim toga predložit ćemo da se  ocenjivanje kulena ili Završna večer ne veže isključivo za „Papuk“ ili  Vatrogasni dom već  da se to organizuje u pojedinim ugostiteljskim objektima, izletištima i  OPG-ima, zavisno ko bi se kandidovao i ponudio određene uslove. Time  bismo još bolje prezentovali ali ne samo ovaj proizvod već i ovdašnje  turističke destinacije“, izjavio je predsednik TZ Grada Požege,  gradonačelnik Zdravko Ronko.
 
Sama Završna večer 31. Kulenijade bit će  24. juna u dvorani starog Vatrogasnog doma gde će biti dodeljena priznanja i plakete za kvalitetne  kulene, dok će ovogodišnji Šampion osvojiti i nagradu  od 2.000 kuna.
 
Direktor TZ Grada Požege, Bruno Horvat,  naglasio je pak da se svi uzorci kulena dostavljaju 10. juna od 7 do 9  sati u mesnoj industriji „Papuk“ uz kotizaciju od 100 kuna  po uzorku.
 
	




