Zakorovljeno 350 hektara voćnjaka
Više od 350 hektara voćnjaka – jabuke, kruške i breskve na južnim padinama Fruške gore, tačnije više od 1,3 miliona stabala bivšeg Poljoprivrednog dobra „Pinki“, osuđeno je na krčenje, jer je novi vlasnik, posle privatizacije, ostavio voće da propada, a potrudio se da preostalih 650 hektara obradivih površina izdaje u zakup. Od 600 radnika u „Pinkiju“ nema više zaposlenih, jer je firma od 4. februara ove godine u stečaju.
„Pinki“ je 2004. godine kupila domaća firma „Dipeks“ čiji vlasnik stalno živi u Rusiji. Pre tri godine voćnjaci u Fruškogorju, na potesu od sela Manđelos do Bešenova, napušteni su. Kako su ostavljeni voćnjaci da propadaju, tako su i radnici postali višak i odlazili, a sa ekonomije „Mutalj“ iseljeni su i iz radničkih stanova, koje je gazda kupio pri privatizaciji „Pinkija“. Inače, u registru privrednih društava „Pinki“ se vodi kao otvoreno akcionarsko društvo, ali bez podataka o vlasnicima, upravnom odboru i drugim organima.
Uz voćnjake, „Dipeks“ je kupio poslovnu zgradu i hladnjaču u Sremskoj Mitrovici, ali i dva veštačka jezera za navodnjavanje voćnjaka. Sve je to danas napušteno.
– Ovo niko razuman ne može da shvati. Ovakvi voćnjaci, pa pušteni da zarastu u korov i da loza prekrije sva stabla, da ovakvo preduzeće bude uništeno, jer, sada, ko god daga preuzme, koštaće ga krčenje voćnjaka više nego sadnja novog. Da bar država hoće da izuzme ona dva jezera, da ih ostavi u svom vlasništvu, zbog ribolova. Što se jabuka tiče, one su bile u najboljem rodu i ostavljene su da propadaju – priča nam Branislav Janković, iz sela Bešenovo, koga smo zatekli u voćnjaku.
U jednom delu napuštenog voćnjaka zatičemo i Milorada Slavnića, iz Sremske Mitrovice, koji čuva desetak ovaca. Kaže da ne sme ovce da pušta duboko u voćnjak, jer su se namnožili šakali, koji začas zakolju celo stado.
U hiljadu hektara prvoklasnog zemljišta, kojim je veoma uspešno svojevremeno gazdovao „Pinki“, nalazi se i 400 hektara državne zemlje, međutim, još uvek nije izvršeno razgraničenje vlasništva, pa u Upravi grada Sremska Mitrovica očekuju da će taj posao biti završen tokom stečajnog postupka, kako bi se zemljište moglo izdati u zakup budućim voćarima, koji su zainteresovani za podizanje novih plantaža.
– Baš nemamo sreće sa privatizacijama. „Pinki“ je bio jedno od najboljih preduzeća u opštini. Pored stalnih radnika, angažovao je u orezivanju i berbi i po nekoliko stotina sezonaca. Prvu klasu voća je izvozio, deo prodavao fabrikama za preradu voća, a od onoga što nije išlo na tržište proizvodio odličnu rakiju od kruške – viljamovku i jabukovaču. Danas je važno da se izvrši razgraničenje zemljišta, da se vidi šta je to što je državno, što nije učinjeno u postupku privatizacije, kako bismo mogli da ga izdamo budućim voćarima u dugoročni zakup, jer postoji interes za podizanje novih voćnjaka na padinama Fruške gore – kaže Branislav Nedimović, gradonačelnik Sremske Mitrovice.
Nedimović dodaje i da će videti da se iz prodaje u stečaju izuzmu veštačka jezera i da gazdovanje ovim prirodnim dobrima preuzme Nacionalni park „Fruška gora“, ili Vodoprivreda Vojvodine. Do razgraničenja zemljišta i završetka stečaja od 350 hektara voćnjaka neće biti ništa. Biće to šipražje koje će biti teško iskrčiti i zemljište ponovo privesti kulturi. Težak posao oko razgraničenja i prikupljanja napuštene imovine imaće i stečajni upravnik Mitar Bursać, agronom iz Iriga, koji je odnedavno imenovan na ovu funkciju.