Čudesna refleksija tornjeva u Singapuru
Daniel Libeskind je za firmu Keppel Corporation u zalivu Keppel Bay projektovao „simfoniju“ od šest zaobljenih tornjeva i vila/stambenih blokova s ukupno 1.129 stanova.
Reflection (eng. refleksija, odraz) predstavlja vraćanje svetla ili zvuka, ali je isto tako i rezultat pomnog razmišljanja. Svojim projektom novog stambenog kompleksa u južnom Singapuru, arhitekt Daniel Libeskind ispunjava oba ova značenja. Holcimov beton pomaže u oživljavanju ideja ovog svetski poznatog arhitekta.
Projekat je trenutno u izgradnji, a završetak radova očekuje se 2012. godine.
Na južnoj obali Singapura, u neposrednoj blizini ostrvskog luksuznog odmarališta Sentosa i tek pet minuta automobilom od gradske poslovne četvrti, nastaje jedinstveni stambeni kompleks za najzahtjevnije ukuse: Reflections at Keppel Bay – prvi stambeni projekat u Aziji Daniela Liebeskinda. Ovaj teoretičar arhitekture, projektant gradova i arhitekt, poznat je po svojem slikovitom izražaju i po težnji da svaki projekat skladno uklopi u njegovu estetiku, politički, istorijski i filozofski kontekst.
Daniel Libeskind je za firmu Keppel Corporation u zalivu Keppel Bay projektovao „simfoniju“ od šest zaobljenih tornjeva i vila/stambenih blokova s ukupno 1.129 stanova. Čitav okrug proteže se na 1,2 kilometra obale, a iz većine stanova pruža se nezaboravan pogled na more.
Prema Libeskindovim rečima, pravo nadahnuće za ovaj izvanredni projekat, bila je ova jedinstvena lokacija: „Ideja refleksije postojala je od samog početka i provlačila se kroz različite faze projekta, ali sam joj se uvek vraćao. Razmišljao sam o odrazima neba, vode i same lokacije u širem kontekstu Singapura i Azije. Ali i o refleksiji u filozofskom smislu, kao o misli, o ideji“.
Šest zaobljenih stambenih tornjeva, visine od 24 do 41 spratova, čine fascinantan spoj svetla i reflektirajućih površina.
Tornjeve karakterišu staklene fasade koje su zaobljene u dva smera. Struktura fasada proširena je preko ivice krovova kako bi formirala svojevrsnu „krunu“ na svakoj zgradi. Unutar „kruna“ nalaze se terasasti nebeski vrtovi. Reč je o jednom od najsnažnijih arhitektonskih zahvata na tornjevima.
Visokosofisticirane strukture povezane su s devet mostova na različitim nivoima. Otvoreni prostori na mostovima omogućavaju panoramski pogled na impresivnu okolinu.
Ukupno 320.000 kubnih metara betona potrebno je za gradnju tornjeva i stambenih blokova u ovom projektu. „S firmom Keppel Corporation radili smo na nekoliko uspešnih projekata“, kaže Jitendra Pragji Desai, voditelj Odseka za razvoj proizvoda i tehničke usluge u firmi Holcim Singapur. Dodaje kako je odlučujući faktor za dobijanje ovog ugovora bila činjenica da je Holcim pouzdana firma koja garantuje isporuku u bilo koje doba dana ili noći.
Beton se proizvodi u fabrici Marina kapaciteta 240 kubnih metara na sat. Fabrika radi i vikendom i praznikom kad god je isporuka betona potrebna. „Developer, investitor i arhitekta očekuju najviši kvalitetu, pouzdanu uslugu i mogućnost 24-satne isporuke“, kaže Jitendra Pragji Desai te dodaje: „Mi im sve to garantujemo“.
Specijalni beton za posebne zahteve
Holcim za ovaj projekat isporučuje osam različitih vrsta betona, uključujući i posebni beton za stubove koji ostaje vlažan i elastičan i nekoliko sati. To omogućava lakše skidanje oplata sa stubova.
Projekat „Reflections at Keppel Bay“ predstavlja brojne izazove za sve one koji u njemu učestvuju. Ipak, najveći izazov je vrlo ambiciozan vremenski okvir.
Jitendra Pragji Desai kaže: „Uvek moramo isporučiti tačnu količinu u tačno vreme“. Holcim je do sad sve isporuke obavio unutar traženih vremenskih okvira, uključujući i isporuku specijalnog betona za temelje zgrade, koji su nedavno uspešno dovršeni.
Kada se stanari usele u svoje nove domove u ovom masivnom kompleksu izraz „refleksije“ neće označavati samo refleksovanu sliku ili proces dubokog promišljanja, već i životnu i modernu urbanost 21. veka.