
Danas odluka da li ćemo istresti milione na vanredne izbore
Bez obzira na to što bi vanredni parlamentarni izbori bili održani zajedno sa redovnim pokrajinskim i lokalnim, to bi se znatno osetilo u budžetu Srbije.
Uštedelo bi se na troškovima rada izborne administracije, ali su sredstva koja se izdvajaju za republičke izbore, prema Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, mnogo veća u odnosu na ona koja se opredeljuju iz lokalnih i pokrajinskog budžeta za izbore na tim nivoima.
Tako je u pokrajinskom budžetu za 2016. za redovne izbore u Vojvodini opredeljeno 7,8 miliona dinara, a iz republičke kase bi za vanredne parlamentarne izbore, iz budžetske rezerve, moralo da se izdvoji oko 580 miliona dinara.
Prema odredbama člana 20 Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje obezbeđuju se u godini u kojoj se održavaju redovni izbori u iznosu od 0,07 odsto poreskih prihoda budžeta Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave.
Oko 70 odsto ovih sredstava potroši se na izborni marketing. A to je ono zbog čega mediji (posebno televizije) i marketinške agencije vole izbore.
Premijer Aleksandar Vučić je izjavio da su vanredni republički izbori moguća opcija i da ne bi predstavljali dodatni trošak jer će građani svakako ići na izbore u pokrajini i na lokalu. Ipak, kako zaključuje i Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija, dodatnih troškova će biti, a oni neće biti zanemarljivi.
Pored već navedenog vanrednog izdvajanja za troškove kampanje, treba da se izdvoje sredstva i za kontrolu koju obavlja Agencija za borbu protiv korupcije, kao i za štampanje glasačkih listića za republičke izbore.
Najveća ušteda u slučaju zajedničkih izbora jeste na dnevnicama članova biračkih odbora, nabavci sprejova i lampi i nešto na zakupu prostorija za biračka mesta. Za štampanje listića i rad biračkih odbora na izborima 2014. bilo je opredeljeno oko milijardu dinara, odštampan je 6.801.161 listić i otvoreno nešto manje od 8.300 biračkih mesta.
Nenadić ukazuje da postoje i indirektni troškovi izbora, kao što je, recimo, "vanredno" asfaltiranje puteva ili zastoji u redovnim poslovima zbog usredsređenosti na promotivne aktivnosti.
On napominje da ono što ide partijama iz lokalnih i pokrajinskih izvora znatno je skromnije nego ono što dobijaju iz državne kase. Da se održavaju samo pokrajinski i lokalni izbori, partijama bi bilo na raspolaganju možda čak i 10 puta manje novca iz javnih izvora za vođenje kampanje.
Vučić danas odlučuje
Tokom dana održaće se sednica Predsedništva Srpske napredne stranke, na kojoj bi njen lider Aleksandar Vučić trebalo da donese konačnu odluku o izborima, a potpredsednik SNS Nebojša Stefanović veruje da će odluka premijera i lidera naprednjaka biti motivisana najboljim interesima građana Srbije.
Stefanović je, uoči sednice Predsedništva SNS istakao da je ta odluka na predsedniku stranke i da će zavisiti od njegove vizije i sagledavanja šta je najbolje za Srbiju.
Uz očekivanje da će odluku o izborima Vučić doneti danas, Stefanović je za RTS rekao da on ima pravo da donese tu odluku zato što je i sastavljao vladu.