Za Komercijalnu banku 300 miliona evra?

Stručnjaci kažu da je pravo vreme za prodaju Komercijalne banke propušteno jer se pre krize mogla prodati i za 1,5 do dve milijarde evra.

Privatizacija Komercijalne banke ulazi u novu fazu. Ta kuća uskoro će dobiti privatizacionog savetnika, a to će, po svoj prilici, biti “Nomura International“. Njihov zadatak biće da dobro snime Komercijalnu banku, a naredna faza biće njena prodaja.

Očekuje se da Komercijalna banka dobije novog vlasnika do početka 2017. godine, a kada se to i dogodi, više neće biti banke sa značajnijim udelom državnog i domaćeg kapitala na našem tržištu. Novi vlasnik biće izabran u skladu s interesima sadašnjih, a cena je oko 270 do 300 miliona evra za celu banku, odnosno sto odsto vlasništva.

Finansijski analitičar Nenad Gujaničić kaže da je pravo vreme za prodaju te banke propušteno jer se pre krize mogla prodati i za 1,5 do dve milijarde evra. Isto važi i za “Telekom Srbija“. Kada je proletos obznanjena namera nadležnih da privatizuju Komercijalnu banku, stručna javnost bila je saglasna o izboru: bilo bi dobro da to bude jaka banka koja bi mogla da prati privredu i, posebno, izgradnju infrastrukturnih objekata u Srbiji.

To ko će biti izabran zavisi velikim delom od vlasnika banke, a tu je država Srbija dominanta s 41,74 odsto učešća. Sledeća po udelu je Evropska banka za obnovu i razvoj s 24,43 odsto vlasništva. Ona je u Komercijalnu ušla još 2007. godine i platila udeo 70 miliona evra. Od značajnijih vlasnika tu je s 10,15 procenata IFC – koji je u sastavu Svetske banke. Ostali akcionari poseduju manje od pet odsto udela u banci.

O tome šta je realno očekivati u narednom periodu međunarodni konsultant Milan Kovačević kaže:

"Sve će zavisiti od vlasnika. Ne znači da će se naši interesi i interesi EBRD-a poklopiti", navodi Kovačević.

"A kada novi vlasnik bude izbaran, znaćemo koje su mu namere – da li želi da banku dotera i brzo preproda ili je planirao da ostane na srpskom tržištu duži period i da razvija posao. Banka bi se mogla prodati i na Berzi. To bi pomoglo oživljavanju tržišta kapitala kod nas. Što se tiče prognoze ko bi se mogao zainteresovati za ovu banku, to je u ovom trenutku veoma teško reći".

Grujaničić podseća na to da se ta banka kotira na Beogradskoj berzi. Tu sada dostiže cenu od 270 miliona evra, ali kada neko kupuje većinski udeo ili kontrolni paket, uvek daje više od te cene. Zato se može očekivati da će konačna cena biti veća od trenutne berzanske.Jedna od poslednjih zlatnih koka koje država prodaje ima tržišni udeo od 13 odsto.

Prva je po deviznoj štednji, ima oko 3.000 zaposlenih i 229 poslovnih jedinica širom Srbije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE