
Kinezi ulažu u Brazil 50 milijardi dolara
Kina će investirati 50 milijardi dolara u brazilsku privredu, saopštila je brazilska vlada. Ugovori o ulaganju Kine u nove projekte biće potpisani sledeće nedelje tokom posete Li Kećijana, prenmijera Kine Brazilu.
Si Đinping, kineski predsednik, najavio je u januaru da će ta država u narednih deset godina uložiti 250 milijardi dolara u Južnu Ameriku. Iz Kećijangove posete Brazilu, tokom koje će biti potpisan bankarski sporazum dve države, vidi se da taj ambiciozni plan Pekinga počinje da se ostvaruje.
Železnica
Kinezi žele da izgrade železnicu od brazilske obale Atlantskog okeana do peruanske obale Pacifičkog okeana kako bi smanjili troškove dopremanja sirovina iz Južne Amerike. Pored toga, u planu je ulaganje s brazilskom državom u zajedničku proizvodnju čelika. BBC navodi da Brazil trenutno najveći deo gvožđa izvozi upravo u Kinu.
– Moraćemo da sačekamo kraj posete da vidimo kojih će sve projekata biti – kaže Žoze Grasa Lima, brazilski državni podsekretar zadužen za Aziju i Okeaniju.
Pored ogromnog transkontinentalnog železničkog projekta, kineski novac bi u Brazilu trebalo da bude uložen i u proizvodnju automobilskih delova, energetiku, luke, hidroenergiju i nacionalnu železnicu.
Brazilska privreda, koja je svojevremeno bila jedna od najbrže rastućih u svetu, stagnira u poslednjih pet godina. Javnost u toj državi je uznemirena zbog korupcijskog skandala u državnom naftnom gigantu „Petrobras“, u koji su upleteni mnogi visoki dužnosnici. Kineski premijer će pored Brazila posetiti i Kolumbiju, Peru i Čile.
Banka
Brazil je jedna od 20 država van Azije koje će učestvovati u osnivanju Azijske infrastrukturne investicione banke, koju će voditi Kina i koju SAD vide kao pretnju po MMF i Svetsku banku. Ova banka, sa sedištem u Pekingu, koja bi trebalo da počne s radom krajem godine, zasad ima 57 osnivača. Izrael je poslednja država koja se priključila društvu u kojem su Francuska, Nemačka, Italija, Švedska, Švajcarska, Južna Afrika i druge.