Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    `Povećanje plata i penzija pre struje`

    Premijer Aleksandar Vučić zadovoljan je visokom ocenom Međunarodnog monetarnog fonda, konstatujući da struja ne bi trebalo da poskupi dok se ne povećaju plate i penzije.

    Vučić je najavio dalje razgovore sa tom međunarodnom finansijskom institucijom o ceni struje, koja, uveren je, ne treba da raste dok se ne obezbedi povećanje plata i penzija, o čemu će biti reči u avgustu.

    Vučić je poručio da je dobro što je MMF napravio novu prognozu i rast BDP prognozirao na nulu, ali je istakao da smatra da će je već u avgustu ponovo pomeriti i to na plus 0,5.

    Premijer je u razgovoru sa novinarima podsetio da je on ranije prognozirao upravo takav ishod, odnosno da ćemo do kraja godine imati pozitivan rast BDP, što je, kaže, kod mnogih naišlo na nevericu i podsmeh.

    Prema njegovim rečima, sa MMF je razgovarano i o ceni struje, razgovori nisu bili laki, ali će biti nastavljeni.

    "Nije to pitanje da mi ne znamo da je niska cena struje, niti pitanje naše želje da sačuvamo našu elektroprivredu, ali je pitanje šta naši ljudi pre povećanja plata i penzija mogu da podnesu. To je bila naša rasprava i ništa više", rekao je Vučić.

    Kako je rekao, ne spori dobru nameru MMF za ozdravljenje naše ekonomije i elektroprivrede, ali, za razliku od njih, zna šta su potrebe naših građana i koliko mogu, a koliko ne mogu da izdrže i da o tome mora da vodi računa.

    Što se tiče plata i penzija, dogovorili smo se da o tome razgovaramo po okončanju drugog kvartala, u avgustu, kada budemo imali rezultate mera fisklane konsolidacije.

    Ekonomistima struja "na prvom mestu"

    Prema oceni ekonomiste Stojana Stamenkovića, struja bi mogla da poskupi i manje od 15 procenata, koliko je bilo predviđeno sporazumom Srbije sa MMF, ukoliko se država odrekne predviđenog uvođenja akcize na električnu energiju.

    "Verujem da bi to konačno poskupljenje struje moglo da bude manje od 15 odsto, ali i veće od 7,5 odsto", kazao je Stamenković na predstavljanju biltena Makroekonomske analize i trendovi, Eknomskog instituta iz Beograda.

    Ekonomista Miroslav Zdravković mišljenja je da postoje uverljivi dokazi da je cena električne energije u Srbiji niska. Ta cena predstavlja jedan od faktora u formiranju loših rezultata EPS i to se može preliti na javne finansije, rekao je on.

    Foto: Beta/Slobodan Miljevic

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE