Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

[contact-form-7 id="375525"]

Na crnoj listi 213 građevinskih firmi

Haos u građevinarstvu oštetio je državu za nekoliko milijardi dinara, izjavila je ministarka Zorana Mihajlović, predstavljajući liste izvođača radova po kojima je 327 firmi na beloj, a 213 na crnoj listi.

Mihajlovićeva je rekla da je od 540 firmi 87 takozvanih fantomskih firmi u kojima nema nijednog zaposlenog, dok u srpskom građevinarstvu "na crno" radi između 30.000 i 40.000 radnika.

Prema njenim rečima, haos u građevinarstvu napravio je štetu državi od više milijardi dinara zbog "dogovora u četiri oka", kao da je "neko to dozvolio u prethodnom periodu i da očekuje od nadležnih organa da se time pozabave".

Ministarka je takođe naglasila da će 2015. biti godina gradnje u Srbiji i da zato mora da se uvede red i zna ko može da učestvuje u projektima koje finansira država. Kako je rekla, 398 firmi, od kojih su neke i na beloj listi, imaju ukupan poreski dug od 67 miliona evra.

"Liste će se revidirati na svakih mesec i po dana sa ciljem da se nateraju preduzeća da poštuju rokove, obaveze prema državi, radnicima i drugo", rekla je Mihajlovićeva, ističući da sve firme sa crne liste neće moći da učestvuju u projektima koje finansira država.

Mihajlovićeva je takođe najavila da bi do polovine 2015. godine trebalo da bude napravljen softver koji će automatski menjati crne i bele liste, tako da taj posao ne mora da obavlja radna grupa.

Prema njenim rečima, u narednom periodu, biće doneti i kriterijumi za ocenu kvaliteta izvedenih radova, a privatne i državne firme neće biti isto tretirane, s obzirom na to da su u povoljnijem položaju preduzeća koja dobijaju pomoć od države.

Bele i crne liste izvođača su napravljene na osnovu Konvencije 94 Međunarodne organizacije rada, koja je ove godine ratifikovana u parlamentu.

Govoreći o haosu u građevinarstvu, Mihajlovićeva je istakla da više neće moći da se prave objekti bez ijednog papira, tako da tu nisu samo krive firme već i lokalne samouprave, jer su dozvoljavale da se gradi "iz njive u njivu", kao i da radovi traju po 10 godina.

Među prvih 15 najbolje rangiranih preduzeća su JP Putevi Srbije, Siemens, Beograd put, Kablovi u Jagodini, JKP Naisus u Nišu, Institut za puteve, Putevi Užice, Vojvodinaput, JKP Novi Sad, Lafarge.

Među 15 najlošije rangiranih su Mostogradnja, Geakonstrakšen Pukovac, Partizanski put, Preduzeće za puteve Beograd, Vizus u Beogradu, Dajmantopulos-domiki u Vranju, Milikat-Contructions u Vranju, Peštan Bukovik, Iter-kop Šabac, Gemaks u Beogradu, zemunski Planum i druge firme.

What's your reaction?

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE