Do kraja 2015. preko 130 dinara za evro?
Domaća valuta će slabiti cele naredne godine, najverovatnije od pola do jednog dinara mesečno u odnosu na evro, ocenio je profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović.
Musabegović je, podsećajući da Narodna banka Srbije ne brani kurs, već njegove velike dnevne oscilacije, poručio da će tržište samo pokazati koji je kurs pravi, a pravi se formira na osnovu ponude i tražnje.
"Srbija mnogo više uvozi nego što izvozi, pa je veća tražnja od ponude deviza. U tom smislu, kurs će i dalje lagano padati i u 2015. Može da se desi da vrednost pada oko pola dinara do jednog dinara mesečno, osim ako se ne dogode stvari koje bi uticale na promenu", naveo je on.
Prema njegovim rečima, nijedna država ne može da odbrani kurs, a to smo, podseća, videli na primeru Rusije, koja je poslednjih meseci potrošila 40 milijardi dolara kako bi odbranila rublju, ali je ruska valuta ipak izgubila 50 odsto vrednosti od početka godine.
Direktor Instituta ekonomskih nauka Dejan Erić izjavio je, uoči predstavljanja novog broja Makroekonomskih analiza i prognoza, da nije opravdan strah da će NBS pustiti kurs dinara u narednoj godini.
"Istraživanja koja smo radili na Institutu ekonomskih nauka pokazuju tesnu povezanost kretanja kursa i inflacije, a puštanje kursa bi imalo za posledicu povećanje stope inflacije", rekao je Erić.
Prema njegovim rečima, ove godine je inflacija ispod dva odsto, što je daleko ispod donjeg cilja centralne banke od 1,5 odsto plus-minus četiri procenta.
"Osnovni cilj NBS je makroekonomska stabilnost, što je posebno značajno sada kada imate smanjivanje plata i penzija i rigorozne mere štednje. Izazivanje inflacije bi dovelo do smnjivanja standarda, a ne verujem da je ikome to u interesu", naveo je Erić, dodajući da bi slabljenje dinara donelo više štete nego koristi domaćoj privredi.
"Slabljenje kursa bi doprinelo pojeftinjenju i povećanju izvoza, ali pitanje je kakva je struktura izvoza i koji su to proizvodi koje bi mogli da izvezemo. Srbija nema kvalitetne izvozne proizvode i jak izvozni sektor, a dok to ne rešimo imaćemo pritisak na rast kursa", rekao je Erić.